Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Abp Jeremiasz rektorem ChAT

27 maja 2008

abp JeremiaszWybrano nowe władze Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Rektorem został prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp prof. dr hab. Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego.

20 i 26 maja odbyły się wybory do władz uczelnianych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Na rektora wybrano abp. dr. hab. Jeremiasza Jana Anchimiuka, profesora ChAT, biblistę, kierownika prawosławnej katedry Pisma Świętego Nowego Testamentu. Abp Jeremiasz (ur. 1943) jest także ordynariuszem diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz znanym w Polsce ekumenistą. Od 2001 roku sprawuje funkcję prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Na rektora ChAT wybrano go już po raz trzeci – wcześniej pełnił tę funkcję przez dwie kadencje w latach 1996-2002.

Wybrano także nowych prorektorów. Zostali nimi ks. dr hab. Bogusław Milerski (profesor ChAT, kierownik katedry pedagogiki religii) oraz bp prof. dr hab. Wiktor Wysoczański (kierownik katedry starokatolickiej teologii dogmatycznej i moralnej). Na dziekana wybrano prof. dr. hab. Janusza T. Maciuszko (kierownika katedry nauk o religii), zaś prodziekanem został dr Marek Ambroży (p.o. kierownika katedry historii Kościoła w sekcji starokatolickiej).

Nowe władze uczelni rozpoczną swoją czteroletnią kadencję 1 września.

Chrześcijańska Akademia Teologiczna powstała w 1954 r. W uczelni tej kształcą się teologowie prawosławni, protestanccy  i starokatoliccy, a także pedagodzy. Jest to jedyna w Polsce uczelnia teologiczna o tak ekumenicznym charakterze. Zgodnie ze statutem Polskiej Rady Ekumenicznej rektor ChAT może uczestniczyć w obradach prezydium Rady z głosem doradczym.