Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Abp Jeremiasz nie żyje

17 kwietnia 2017

abp Jeremiasz (fot. PRE)

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł abp Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej w latach 2001–2016, wieloletni biskup prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej i rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Był jedną z największych osobowości w polskim ruchu ekumenicznym. Miał 73 lata.

Abp Jeremisz (Jan Anchimiuk) urodził się 3 października 1943 r. w Odrynkach na Podlasiu. Od początku swojej działalności – jeszcze jako teolog świecki – był aktywny ekumenicznie. Prawosławnym arcybiskupem Wrocławskim i Szczecińskim został w 1983 r. Na swoim gruncie lokalnym, we Wrocławiu, przyczynił się do rozwoju projektu zwanego Dzielnicą Wzajemnego Szacunku (lub Dzielnicą Czterech Świątyń), czyli współpracy pomiędzy parafiami katolicką, luterańską, prawosławną i gminą żydowską. Od 1982 r. był członkiem międzywyznaniowego zespołu tłumaczy Nowego Testamentu.

W 2001 r. został wybrany na prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Funkcję tę pełnił przez trzy kadencje, do 2016 r. W tych latach współprzewodniczył Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i PRE. Podczas jego prezesury Kościoły członkowskie PRE oraz Kościół Rzymskokatolicki podpisały kilka dokumentów dialogu ekumenicznego: „Apel Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia”, „Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli” oraz „Przesłanie Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców”.

Abp Jeremiasz uczestniczył w wielu międzynarodowych spotkaniach i konferencjach ekumenicznych – Konferencji Kościołów Europejskich, a także w Zgromadzeniach Ogólnych Światowej Rady Kościołów. W latach 1975–1991 zasiadał w Komitecie Naczelnym ŚRK. Od 1968 r. pracował naukowo (zajmował się biblistyką) w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie; był profesorem tej uczelni, a w latach 1996–2002 oraz 2008–2012 także jej rektorem.

Abp Jeremiasz zmarł 17 kwietnia. Pogrzeb odbędzie się 19 kwietnia w Warszawie.