Strona główna > Aktualności > 25-lecie Redakcji Ekumenicznej TVP

5 października 2022

25-lecie Redakcji Ekumenicznej TVP

25-lecie Redakcji Ekumenicznej TVP. Ks. Henryk Paprocki wręcza ks. Halinie Radacz Order Marii Magdaleny nadany przez prawosławnego metropolitę Sawę (fot. Michał Karski)

 

Redakcja Ekumeniczna TVP obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności. Z tej okazji odbyła się w Warszawie uroczystość jubileuszowa, podczas której wspominano dorobek redakcji, a także wskazywano na jej wagę w przestrzeni medialnej w Polsce. Kierowniczka redakcji ks. Halina Radacz otrzymała od prawosławnego metropolity Sawy Order Marii Magdaleny za pracę dla dobra jedności chrześcijan.

Uroczystość 25-lecia Redakcji Ekumenicznej TVP odbyła się 5 października w Centrum Luterańskim w Warszawie. Spotkanie rozpoczęło się krótką modlitwą poprowadzoną przez członków redakcji: ks. Halinę Radacz (Kościół Ewangelicko-Augsburski) i ks. Łukasza Leonkiewicza (Kościół Prawosławny). Ks. Radacz wygłosiła krótkie rozważanie. – Jedność to nie identyczność, ale akceptacja i szacunek. Do tego jesteśmy powołani – jako chrześcijanie, ale też jako twórcy programów ekumenicznych – mówiła.

Uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć 25-minutowy film dokumentalny o historii Redakcji Ekumenicznej. Następnie Ewa Jóźwiak, konsultantka programów ekumenicznych ze strony Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, przeprowadziła wywiad z ks. Henrykiem Paprockim, duchownym prawosławnym i pierwszym kierownikiem Redakcji Ekumenicznej. Ks. Paprocki opowiadał o początkach funkcjonowania redakcji, wskazywał na trudności, z jakimi musiała się mierzyć, a także podkreślał dobrą współpracę zarówno z TVP, jak i z Kościołami.

Podczas spotkania ks. Halina Radacz przeprowadziła również rozmowę ze współpracownikami Redakcji Ekumenicznej, którzy realizują programy. Swoimi refleksjami i wspomnieniami podzielili się: Piotr Boruszkowski, Izabela Fatalska, Beata Kamińska, Wojciech Ostapowicz i Bartłomiej Wieczorek.

Na koniec uroczystości prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w działalność Redakcji Ekumenicznej TVP. Natomiast ks. Henryk Paprocki wręczył ks. Halinie Radacz Order św. Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia, nadany przez zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolitę Sawę za pracę dla dobra jedności chrześcijan.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej oraz pracownicy Telewizji Polskiej zaangażowani w działalność Redakcji Ekumenicznej. Oprócz wymienionych osób obecni byli również m.in. członkowie zarządu PRE: wiceprezes bp Marek M. Karol Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów), skarbnik bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany) i sekretarz ks. Adam Malina (Kościół Ewangelicko-Augsburski), a także dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Iga Zalisz i dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza, który prowadził całą uroczystość.

 

Zobacz: programy Redakcji Ekumenicznej TVP

 

Fotorelacja z uroczystości (fot. Michał Karski)

Czytaj więcej

Kościoły muszą chronić ludzi, a nie siebie

W Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja ekumeniczna „Ochrona przed przemocą… Czytaj więcej

Święta czerwcowe w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

W czerwcu chrześcijanie różnych wyznań obchodzą święto narodzenia Jana Chrzciciela… Czytaj więcej

Święto Trójcy Świętej w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

Wiara w Trójcę Świętą jest jednym z podstawowych dogmatów chrześcijańskich.… Czytaj więcej