Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2016
Hasło tygodnia: Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana (por. 1 P 2,9)
Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2016 rozważany był biblijny tekst zaczerpnięty z 1. Listu ap. Piotra 2,9. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Łotwy.
Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy były następujące:
- Dzień 1: Niech kamień zostanie odsunięty
- Dzień 2: Wezwani, aby być posłańcami radości
- Dzień 3: Świadek wspólnoty
- Dzień 4: Wezwani do głoszenia Ewangelii
- Dzień 5: Apostolska wspólnota
- Dzień 6: Posłuchajcie tego snu
- Dzień 7: Wspólna modlitwa
- Dzień 8: Serca gorejące pragnieniem jedności
Materiały
Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna, podobnie jak w latach ubiegłych, wydały razem polską wersję broszury z materiałami na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2016. Zamieszczono w niej m.in. omówienie tematu przewodniego Tygodnia, propozycje liturgii nabożeństw ekumenicznych, modlitwy, homilie, informacje o sytuacji ekumenicznej na Łotwie. Broszurę można nabyć w centralach Kościołów.
Tekst broszury można pobrać tutaj
Nabożeństwa
Poniżej zamieszczamy harmonogramy nabożeństw i innych spotkań ekumenicznych, które w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2016 odbyły się w całej Polsce:
- Białystok i okolice
- Częstochowa
- Ełk
- Konin i okolice
- Kraków
- Lublin
- Łódzkie
- Pomorsko-Kujawskie
- Pomorze Środkowe
- Poznań i okolice
- Szczecin
- Śląsk
- Świętokrzyskie
- Trójmiasto
- Warszawa i okolice
- Wrocław
- Żyrardów i okolice
Ofiary
Zgodnie z decyzją Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej oraz prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej zwracamy się z uprzejmą prośbą o zebranie ofiar podczas nabożeństw ekumenicznych odbywających się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan na rzecz uchodźców przebywających w obozach w krajach Bliskiego Wschodu. Wpłaty można dokonywać na konto Polskiej Rady Ekumenicznej (mBank SA, nr 42 1140 1010 0000 5437 0700 1001 z dopiskiem „pomoc dla uchodźców”) lub bezpośrednio w biurze Rady. Zebrane ofiary przekazane zostaną osobom potrzebującym za pośrednictwem Bliskowschodniej Rady Kościołów z siedzibą w Bejrucie w Libanie.