Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
Gościnny Kościół

Polska Rada Ekumeniczna

Gościnny Kościół

Współpraca w pomocy uchodźcom

Współpraca w pomocy uchodźcom

Uczestnicy spotkania w siedzibie PRE. Od lewej: ks. Grzegorz Giemza, Tefferi Taddesse Heigyane, Yared Shegumo i Essayas Techane (fot. PRE)

 

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiej Rady Ekumenicznej i ambasady Etiopii w Berlinie. Było ono związane ze współpracą przy pomocy afrykańskim uchodźcom uciekającym przed wojną w Ukrainie.

28 lutego Tefferi Taddesse Heigyane, zastępca szefa misji ambasady Etiopii w Berlinie, pojechał na granicę polsko-ukraińską, by pomóc obywatelowi Etiopii uciekającemu przed wojną w Ukrainie (w Warszawie nie ma ambasady Etiopii, dlatego placówka w Berlinie obsługuje również Polskę). Jako tłumacz i przewodnik pojechał z nim na granicę również Essayas Techane, asystent uchodźcy i migranta w projekcie „Gościnny Kościół” prowadzonym przez Polską Radę Ekumeniczną.

Z Ukrainy przed wojną uciekają zarówno Ukraińcy, jak i obywatele innych państw, którzy tam przebywają, np. zagraniczni studenci. Wśród uchodźców są m.in. Etiopczycy, Nigeryjczycy, Somalijczycy, Hindusi. Tefferi Taddesse Heigyane i Essayas Techane podczas swojej wizyty na granicy pomogli grupie Nigeryjczyków w transporcie.

2 marca w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli dyrektor PRE ks. Grzegorz Giemza, Tefferi Taddesse Heigyane, Essayas Techane, a także polski biegacz pochodzenia etiopskiego – Yared Shegumo. Przedstawiciel ambasady etiopskiej dziękował Polskiej Radzie Ekumenicznej za pomoc w interwencji na granicy. Ks. Giemza podkreślił, że PRE będzie pomagać uchodźcom bez względu na ich obywatelstwo.

Polska Rada Ekumeniczna od pięciu lat prowadzi projekt „Ekumeniczny punkt konsultacyjny ds. migracji – Gościnny Kościół”. Zapewnia on wsparcie zarówno dla uchodźców i migrantów, jak i dla tych, którzy chcieliby im pomagać. W sytuacji obecnego kryzysu uchodźczego związanego z wojną w Ukrainie w budynku PRE nocleg znalazło kilkoro uchodźców – zarówno Ukraińców, jak i obywateli innych państw.