O projekcie
„Zadaniem Kościołów jest wychowywanie serc, które przez konkretne czyny miłosierdzia przyjdą z pomocą cierpiącym, tym, którzy uciekają przed wojną, prześladowaniami i śmiercią. Tego rodzaju stosunek chrześcijan do innych ludzi od początku istnienia Kościoła był ich znakiem szczególnym” – napisali w „Przesłaniu Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców” przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Konferencji Episkopatu Polski.
Prowadzony przez Polską Radę Ekumeniczną (PRE) projekt „Ekumeniczny punkt konsultacyjny ds. migracji – Gościnny Kościół” to…
…program motywowania Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej, ich instytucji i wiernych do zaangażowania się w pomoc migrantom i uchodźcom oraz praktyczne wsparcie ich w tym zakresie,
…bezpośrednia pomoc migrantom i uchodźcom,
…konsultacje, szkolenia, konferencje oraz projekty modelowe,
…praktyczny wymiar „Przesłania Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców”.
Obecnie trwa czwarty etap projektu.
Gościnny Kościół – Ekumeniczny punkt konsultacyjny ds. migracji IV
Projekt trwa od 1 listopada 2022 r. do 31 października 2024 r. Zapewnia wsparcie migrantom i uchodźcom, m.in. w zakresie nauki języka polskiego czy pomocy w ich codziennym życiu. W ramach projektu prowadzone są działania skierowane bezpośrednio do migrantów i uchodźców, a także do osób im pomagających.
Bezpośrednia pomoc migrantom i uchodźcom
- Kurs języka polskiego. Na kurs uczęszczają trzy grupy (o różnym stopniu zaawansowania), które mają zajęcia dwa razy w tygodniu. W trakcie nauki oprócz języka polskiego kursanci poznają też kulturę i historię Polski. W kursie biorą udział osoby z różnych części świata, głównie z Białorusi, Ukrainy, Afryki, Azji Centralnej i Bliskiego Wschodu.
- Asystentura uchodźców i migrantów. Asystent uchodźcy i migranta pomaga obcokrajowcom w załatwieniu przeróżnych spraw życia codziennego, takich jak wizyty u lekarza, wizyty w urzędach, szukanie pracy czy wybranie szkoły dla ich dzieci. Oprócz tego asystent wspiera migrantów i uchodźców duchowo. Mogą oni z nim porozmawiać, podzielić się swoimi obawami czy refleksjami na temat zwyczajów kulturowych panujących w Polsce.
- Pomoc dzieciom uchodźców i migrantów w nauce. Pedagog oraz wolontariusze prowadzą zajęcia dla dzieci uchodźców i migrantów. Podczas zajęć pomagają im w rozwiązywaniu problemów szkolnych i odrabianiu prac domowych. Opowiadają też o kulturze, tradycji i historii Polski. Migranci i uchodźcy często słabo znają język polski przez to nie są w stanie w pełni pomóc swoim dzieciom w szkolnych problemach.
- Konsultacje prawne. Uchodźcy i migranci mogą skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. W razie takiej potrzeby asystent uchodźcy i migranta zorganizuje spotkanie z prawnikiem.
- Grupy wsparcia. Spotkania skierowane do kobiet. Uchodźczynie i migrantki mogą spotkać się z wykfalifikowanym trenerem/superwizorem i porozmawiać o swoich problemach i kontekście kulturowym Polski.
Wsparcie osób pomagających migrantom i uchodźcom
- Warsztaty dla urzędników. Szkolenia dla warszawskich urzędników mających styczność z migrantami i uchodźcami. Celem warsztatów jest poznanie i lepsze zrozumienie sytuacji uchodźców i migrantów, co usprawni pracę urzędnikom oraz zapewni uchodźcom i migrantom lepszą pomoc w załatwianiu potrzebnych formalności.
- Konferencja na temat modeli integracji. Konferencja będzie okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami rządu i organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą uchodźcom i migrantom.
- Przewodnik dla osób pomagających uchodźcom i migrantom. Przygotowany zostanie przewodnik online, zawierający wskazówki do pracy z uchodźcami i migrantami, wypracowane na podstawie doświadczeń w ramach projektu Gościnny Kościół.
*
Gościnny Kościół – Ekumeniczny punkt konsultacyjny ds. migracji III
Projekt prowadzony był od 1 listopada 2021 r. do 31 października 2022 r. Zapewniał wsparcie migrantom i uchodźcom, m.in. w zakresie nauki języka polskiego czy pomocy w ich codziennym życiu. W ramach projektu prowadzone były następujące działania:
- Kurs języka polskiego. Na kurs uczęszczały dwie grupy (początkująca i zaawansowana), które miały zajęcia dwa razy w tygodniu. W trakcie nauki oprócz języka polskiego kursanci poznawali też kulturę i historię Polski. W kursie brały udział osoby z różnych części świata, głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu.
- Asystentura uchodźców i migrantów. Asystent uchodźcy i migranta pomagał obcokrajowcom w załatwieniu przeróżnych spraw życia codziennego, takich jak wizyty u lekarza, wizyty w urzędach, szukanie pracy czy wybranie szkoły dla ich dzieci. Oprócz tego asystent wspierał migrantów i uchodźców duchowo. Mogli oni z nim porozmawiać, podzielić się swoimi obawami czy refleksjami na temat zwyczajów kulturowych panujących w Polsce.
- Pomoc dzieciom uchodźców i migrantów w nauce. Pedagog oraz wolontariusze prowadzili zajęcia dla dzieci uchodźców i migrantów. Podczas zajęć pomagali im w rozwiązywaniu problemów szkolnych i odrabianiu prac domowych. Opowiadali też o kulturze, tradycji i historii Polski. Migranci i uchodźcy często słabo znają język polski przez to nie są w stanie w pełni pomóc swoim dzieciom w szkolnych problemach.
- Tworzenie sieci kontaktów z profesjonalistami z różnych dziedzin. Współpraca przede wszystkim z prawnikami specjalizującymi się w prawie migracyjnym i prawie pracy, ale także z firmami, które chętnie zatrudniają obcokrajowców.
- Spotkania informacyjne podczas wydarzeń w Kościołach członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej. W trakcie dużych wydarzeń kościelnych Polska Rada Ekumeniczna ustawiała stoisko informacyjne, na którym można było porozmawiać o projekcie i dowiedzieć się, w jaki sposób pomagamy uchodźcom i migrantom. Takie spotkania miały inspirować Kościoły do wspierania migrantów i uchodźców oraz pokazać, jak można to robić.
*
Gościnny Kościół – Ekumeniczny punkt konsultacyjny ds. migracji II
Projekt prowadzony był w latach 2019–2021. W jego ramach prowadzone były następujące działania:
- kurs języka polskiego dla uchodźców i migrantów,
- pomoc dzieciom uchodźców i migrantów w nauce,
- szkolenie duszpasterskie wolontariuszy i pracowników,
- konferencja na temat sprawiedliwego zatrudnienia migrantów,
- punkt konsultacyjny.
*
Gościnny Kościół – Ekumeniczny punkt konsultacyjny ds. migracji I
Projekt prowadzony był w latach 2017–2019. W jego ramach prowadzone były następujące działania:
- coroczne ogólnopolskie konsultacje,
- konsultacje regionalne w porozumieniu z oddziałami PRE,
- szkolenie dla multiplikatorów,
- spotkania informacyjne w Kościołach,
- punkt konsultacyjny w siedzibie PRE.
Partner projektu