Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
Gościnny Kościół

Polska Rada Ekumeniczna

Gościnny Kościół

Rozmowy o problemach migrantów

Rozmowy o problemach migrantów

W Łodzi i Zielonej Górze odbyły się konsultacje w ramach projektu „Ekumeniczny punkt konsultacyjny ds. migracji – Gościnny Kościół”, prowadzonego przez Polską Radę Ekumeniczną. Swoje historie opowiadali uchodźcy z Afryki, dyskutowano również o problemach migrantów na rynku pracy.

Konsultacje w Łodzi odbyły się 14 marca w Parafii Ewangelicko-Reformowanej. Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza opowiadał o projekcie „Gościnny Kościół”, zaś koordynator projektu Essayas Techane o swoim doświadczeniu mieszkania w Polsce jako uchodźca etiopski. Z kolei przedstawiciel urzędu wojewódzkiego tłumaczył procedury związane z legalizacją pobytu imigrantów w Polsce.

W konsultacji wziął również udział uchodźca z Erytrei, który opowiadał swoją historię ucieczki przed rządami dyktatorskimi w rodzinnym kraju. Przedostał się do Etiopii, potem do Sudanu i Arabii Saudyjskiej, by w końcu trafić do Polski, gdzie obecnie mieszka. Tutaj doświadczył już rasistowskiego incydentu. W centrum Warszawy zaczepiła go grupa ubranych w garnitury mężczyzn. Zdarli z niego bluzę, którą nosił, krzycząc, że nie ma prawa jej nosić. Na bluzie był napis „Żołnierze wyklęci”. Erytrejczyk nie był świadom tej treści, bluzę kupił, bo mu się podobała grafika.

Uczestnicy spotkania w Łodzi rozmawiali też o etyce pracy w kontekście migracji. Zwracano uwagę na złe traktowanie migrantów na rynku pracy. Planowana jest konferencja na ten temat. Mówiono też o praktycznej pomocy migrantom poprzez naukę języka polskiego, a także o konieczności zwiększenia świadomości społecznej o migracjach.

Oprócz wymienionych osób w konsultacji w Łodzi wzięli również udział Davide Carbonaro z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, bp M. Włodzimierz Jaworski z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, ks. Wiesław Kamiński z Kościoła Rzymskokatolickiego, ks. Semko Koroza z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, ks. Marcin Undas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i ks. Leszek Wakuła z Kościoła Chrześcijan Baptystów.

Dzień później podobna konsultacja odbyła się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zielonej Górze. Również dyskutowano o problemach migrantów na rynku pracy. Zastanawiano się, jak Kościół może się zaangażować w pomoc migrantom, jak informować ludzi o zjawisku migracji. Essayas Techane został zaproszony do opowiedzenia o migracji i uchodźctwie podczas Winobrania – wrześniowego święta miejskiego Zielonej Góry.

Oprócz niego w konsultacji w Zielonej Górze wzięli udział ks. Grzegorz Giemza i uchodźca z Erytrei, a także miejscowi duchowni: ks. Marek Bożek i ks. Dariusz Lik z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, pastor Stanisław Krawiec z Kościoła Zielonoświątkowego, pastor Marek Majewski z Kościoła Bożego w Chrystusie oraz ks. Stanisław Stawowczyk z Kościoła Polskokatolickiego.

 

Fotorelacja z konsultacji (fot. ET/DT)