Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
Gościnny Kościół

Polska Rada Ekumeniczna

Gościnny Kościół

Na Śląsku rozmawiano o uchodźcach

Na Śląsku rozmawiano o uchodźcach

fot. PEA Katowice

 

W Katowicach odbyła się pierwsza konsultacja regionalna w ramach projektu „Ekumeniczny punkt konsultacyjny ds. migracji – Gościnny Kościół”, prowadzonego przez Polską Radę Ekumeniczną. Mówiono m.in. o sytuacji uchodźców i migrantów w Polsce oraz mowie nienawiści.

Konsultacja miała miejsce 13 marca w siedzibie diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Celem spotkania było zapoznanie lokalnych przedstawicieli Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, władz samorządowych i Policji z celami projektu „Ekumeniczny punkt konsultacyjny ds. migracji – Gościnny Kościół”. Założenia projektu przedstawił jego koordynator Essayas Techane – uchodźca z Etiopii. Mówił m.in. o zaplanowanych konsultacjach ogólnopolskich i regionalnych, szkoleniach dla multiplikatorów, a także o działającym w siedzibie PRE punkcie konsultacyjnym.

Essayas Techane wraz z imigrantem z Armenii Vardgesem Maradyanem wzięli udział w dyskusji panelowej, prowadzonej przez Katarzynę Michalską. Przedstawili swoje wspomnienia z pierwszych dni pobytu w Polsce. Mówili, co im się podoba w Polsce, a co stwarzało im problemy. Katarzyna Michalska opowiedziała zaś o swoim pobycie w obozie dla uchodźców w Jordanii i Iraku. Został też wyświetlony film opowiadający o przeżyciach dzieci uchodźców, które nagle znalazły się w obcym kraju nie znając miejscowego języka.

W drugiej części spotkania Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich dr Aleksandra Wentkowska poruszyła trudny temat mowy nienawiści wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Krzysztof Kazek przekazał informacje o działaniach Policji w sprawie uchodźców. Ks. Adam Palion przedstawił projekt „Śląskie Dzieciom Aleppo”, realizowany przez Kościół Rzymskokatolicki. Natomiast przedstawicielki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mówiły o pomocy materialnej, na jaką mogą liczyć uchodźcy i migranci zamieszkali w Katowicach.

 

Fotorelacja ze spotkania (fot. PEA Katowice)