Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
Gościnny Kościół

Polska Rada Ekumeniczna

Gościnny Kościół

Międzynarodowy i ekumeniczny apel o pokój na Ukrainie

Międzynarodowy i ekumeniczny apel o pokój na Ukrainie

(fot. jorono/pixabay)

 

Światowa Rada Kościołów, Konferencja Kościołów Europejskich, Światowa Federacja Luterańska, Światowa Rada Metodystyczna i Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych potępiły zbrojną agresję Rosji wobec Ukrainy, zaapelowały o pokój i wezwały do modlitwy.

24 lutego nad ranem Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę. Oddziały rosyjskiego wojska wkroczyły na terytorium Ukrainy od północy, wschodu i południa. Trwają walki z armią ukraińską, która broni swojego kraju. Rosyjska agresja spotkała się z potępieniem większości świata. Swój sprzeciw wyrazili również przedstawiciele międzynarodowych organizacji ekumenicznych i wyznaniowych, którzy zaapelowali o pokój i wezwali do modlitwy.

„Światowa Rada Kościołów potępia każde użycie śmiercionośnej siły zbrojnej w celu rozstrzygania sporów, które mogą być rozstrzygnięte na drodze dialogu. Mocno wierzymy w to, że dialog – oparty na zasadach prawa międzynarodowego i poszanowaniu ustanowionych granic państwowych – był i jest właściwą drogą rozwiązania napięć wokół Ukrainy” – napisał w swym oświadczeniu z 24 lutego ks. Ioan Sauca, pełniący obowiązki sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów. W imieniu tej największej na świecie organizacji ekumenicznej wezwał do natychmiastowego zakończenia działań wojennych i ochronę życia ludzkiego przed tą przemocą. Zachęcił też Kościoły członkowskie i wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy za mieszkańców Ukrainy i całego regionu.

Zbrojną napaść Rosji na Ukrainę wspólnie potępiły również cztery międzynarodowe wspólnoty chrześcijańskie: Konferencja Kościołów Europejskich, Światowa Federacja Luterańska, Światowa Rada Metodystyczna i Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych. Jednocześnie zaprosiły do udziału w modlitwie online za Ukrainę. Odbędzie się ona w Środę Popielcową, 2 marca o godz. 17. Wezmą w niej udział również chrześcijanie z Ukrainy. „Rosyjska napaść zbrojna na Ukrainę zagraża pokojowi w Europie i na całym świecie. Ten gwałtowny i postępujący kryzys wymaga uwagi i solidarności światowej wspólnoty chrześcijańskiej” – czytamy w zaproszeniu.

– Dla Kościołów w Europie i na świecie jest to moment, by stworzyć silny sojusz solidarności z ludźmi, którzy boją się skutków wojny na Ukrainie. Jest to moment, by zebrać się na modlitwie za ludzi, którzy mają władzę do podjęcia decyzji ratujących życie i czyniących pokój możliwym – powiedział sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europejskich Jørgen Skov Sørensen.

Michał Karski

 

Czytaj:

apel sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów

zaproszenie na modlitwę online za Ukrainę w Środę Popielcową