Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
Gościnny Kościół

Polska Rada Ekumeniczna

Gościnny Kościół

Konsultacje o migracji

Konsultacje o migracji

Essayas Techane, koordynator projektu PRE „Gościnny Kościół”

 

W Olsztynie odbyły się kolejne konsultacje regionalne w ramach projektu Polskiej Rady Ekumenicznej „Ekumeniczny punkt konsultacyjny ds. migracji – Gościnny Kościół”. Mówiono o sytuacji imigrantów w Polsce, swoją historię opowiadał uchodźca z Erytrei.

Konsultacje miały miejsce 16 maja w Olsztynie. W spotkaniu wzięli udział m.in.: Pełnomocnik Urzędu Marszałkowskiego do spraw Mniejszości Narodowych I Etnicznych Wiktor Leyk, zwierzchnik diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Paweł Hause, parafianie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Olsztynie z proboszczem ks. Łukaszem Stachelkiem, uchodźca z Erytrei Negasi Hagos oraz koordynator projektu „Gościnny Kościół” Essayas Techane.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą. Bp Paweł Hause w rozważaniu mówił o słowach Jezusa na temat przybyszów i uciskanych. Następnie Wiktor Leyk przedstawił sytuację imigrantów z Ukrainy w Olsztynie i okolicach. Essayas Techane opowiadał o projekcie „Gościnny Kościół”. Natomiast Negasi Hagos mówił o tym, dlaczego opuścił Erytreę i jak wyglądał jego przyjazd do Polski.