Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
Gościnny Kościół

Polska Rada Ekumeniczna

Gościnny Kościół

Dwa spotkania projektu „Gościnny Kościół”

Dwa spotkania projektu „Gościnny Kościół”

Konsultacja w Gorzowie Wielkopolskim

 

W Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie odbyły się kolejne konsultacje regionalne w ramach projektu „Ekumeniczny punkt konsultacyjny ds. migracji – Gościnny Kościół”, prowadzonego przez Polską Radę Ekumeniczną. Uczestnicy spotkań mieli okazję posłuchać historii uchodźcy z Etiopii, a także dowiedzieć się o działaniach PRE na rzecz migrantów i uchodźców.

Obie konsultacje odbyły się 31 maja i miały podobny przebieg. Założenia projektu „Gościnny Kościół” przedstawił jego koordynator Essayas Techane. Mówił o dotychczasowych osiągnięciach i dalszych planach. Zemenu Tenagne, uchodźca z Etiopii, opowiadał, dlaczego uciekł ze swojego kraju i jak wygląda jego sytuacja w Polsce. Natomiast dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza zaprezentował „Przesłanie Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców” – dokument ekumeniczny, przyjęty w 2016 r. razem przez Kościoły członkowskie Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościół Rzymskokatolicki. Podczas spotkań dyskutowano również o sytuacji migrantów i uchodźców w Polsce i na świecie.

W konsultacji w Gorzowie udział wzięli przedstawiciele Kościołów należących do Oddziału Gorzowskiego PRE z jego przewodniczącym bp. Mirosławem Wolą, a także grupa osób zainteresowanych problematyką migracji i uchodźstwa. W spotkaniu w Szczecinie uczestniczyli reprezentanci Kościołów członkowskich tamtejszego Oddziału PRE z jego przewodniczącym ks. Sławomirem Sikorą.