Strona główna Polskiej Rady EkumenicznejPRE
Gościnny Kościół

Polska Rada Ekumeniczna

Gościnny Kościół

Apel o pomoc uchodźcom na granicy

Apel o pomoc uchodźcom na granicy

Prezydent Warszawy i przedstawiciele różnych wyznań i religii w Polsce zaapelowali o solidarność z potrzebującymi migrantami i uchodźcami oraz wsparcie organizacji – zarówno świeckich, jak i kościelnych – niosących pomoc na granicy polsko-białoruskiej. Inicjują też zbiórkę darów rzeczowych na rzecz migrantów i uchodźców.

„Jesteśmy przekonani, że ponad wszystkimi argumentami w dyskusji na temat politycznych aspektów kryzysu migracyjnego musi zatriumfować szacunek do każdej osoby ludzkiej, a wszystkie nasze działania powinny być oparte na uznaniu jej niezbywalnej godności i motywowane potrzebą szybkiej pomocy” – napisali autorzy apelu. Zwrócono w nim uwagę, że nadzieja migrantów i uchodźców na znalezienie domu i bezpieczeństwa została wystawiona na ciężką próbę. Podkreślono też, że choć sytuacja na granicy jest skomplikowana i różnie postrzegana, to nie powinno to jednak przesłonić najważniejszego – człowieka, któremu trzeba pomóc tu i teraz.

„Apelujemy o wspieranie organizacji, zarówno religijnych, jak i świeckich, które prowadzą pomocowe dzieło w przygranicznej strefie. Wierzymy bowiem, że najważniejsze granice przebiegają przez serce człowieka. Te granice zawsze powinny być otwarte” – napisano na koniec apelu. Podpisali go: biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Marek M. Karol Babi, przedstawiciel Kościoła Greckokatolickiego ks. Bogdan Kruba, arcybiskup diecezji warszawskiej Kościoła Rzymskokatolickiego kard. Kazimierz Nycz, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Jerzy Samiec, przedstawiciel Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ks. Doroteusz Sawicki, naczelny rabin Polski Michael Schudrich i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W Kościołach i wspólnotach religijnych prowadzona będzie zbiórka na rzecz potrzebujących migrantów i uchodźców na polsko-białoruskiej granicy. W weekend 27–28 listopada miasto stołeczne Warszawa organizuje zbiórkę darów rzeczowych dla gmin powiatu hajnowskiego, której celem jest wsparcie migrantów. Dary mieszkańców Warszawy trafią m.in. do Czeremchy, Białowieży i Hajnówki.

 

Tekst apelu prezydenta Warszawy i przedstawicieli religii