Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Wystawa o Biblii i reformacji

16 października 2017 Wystawa o Biblii i reformacji

fot. mk

 

W Warszawie otwarto wystawę „Chrześcijaństwo, Biblia, reformacja – wczoraj i dziś”, przygotowaną przez Towarzystwo Biblijne w Polsce z okazji jubileuszu 500 lat reformacji.

Uroczystość miała miejsce 14 października w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Zgromadziła kilkadziesiąt osób z różnych Kościołów. Wystawę otworzyli razem dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs i prezes tej instytucji bp Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.

Ta wystawa wpisuje się w ciąg różnych wydarzeń związanych z obchodami 500-lecia reformacji. Stanowi również preludium przed epokowym wydarzeniem, jakim bez wątpienia będzie wydanie jednotomowej Biblii ekumenicznej – powiedział bp Andrzej Malicki.

Wystawa prezentuje różne wydania Biblii, m.in. starodruki Biblii brzeskiej, gdańskiej, Wujka, Septuaginty, zwój Biblii hebrajskiej, przekłady współczesne. – Można też obejrzeć wydania Biblii w różnych, czasem dla nas bardzo egzotycznych, językach. Można spojrzeć przez mikroskop na najmniejsze na świecie wydanie Biblii, dotknąć ewangelii zapisanej alfabetem Braille’a czy obejrzeć replikę wdowiego grosza, znanego z ewangelii – mówiła o wystawie Małgorzata Platajs.

O Biblii brzeskiej opowiadał Krzysztof Bandoła-Skierski z Biblioteki Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, która wypożyczyła na potrzeby wystawy egzemplarz oryginalnego wydania tego pierwszego polskiego przekładu całej Biblii z języków oryginalnych. Oprócz Biblii na wystawie zaprezentowano również przykłady piśmiennictwa ewangelickiego oraz tablice informacyjne o Biblii i reformacji.

Wystawę można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie od 14 do 29 października w godzinach otwarcia muzeum.

mk

Zobacz też:

 

Fotorelacja z otwarcia wystawy (fot. Aldona Karska, mk)