Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Wielkanoc w czasie pandemii

10 kwietnia 2020 Wielkanoc w czasie pandemii

grafika: Syaibatulhamdi/pixabay

 

W obliczu pandemii COVID-19 wprowadzono szereg ograniczeń w życiu społecznym, w tym w praktykach religijnych. Ograniczenia te obejmują okres świąt wielkanocnych, niezwykle ważnych dla wszystkich chrześcijan. Odnosząc się do tej sytuacji, liderzy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej ogłosili swoje zalecenia i refleksje, w których zachęcają do pozostania w domach, uczestnictwa w nabożeństwach za pomocą mediów oraz samodzielnej modlitwy i refleksji nad życiem.

Przypomnijmy. W związku z zagrożeniem COVID-19 i stanem epidemii w Polsce rząd ogłosił kilka rozporządzeń, w których wprowadził szereg ograniczeń dotyczących życia społecznego i zgromadzeń. Dotyczą one również uroczystości religijnych – liczba ich uczestników została ograniczona do pięciu, oprócz osób obsługujących uroczystości (np. duchownych). To powoduje, że masowy udział w nabożeństwach, również tych podczas świąt wielkanocnych, jest niemożliwy. Wobec tej sytuacji liderzy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) ogłosili swoje zalecenia i refleksje.

Możliwość komunii domowej

Wspólny list pasterski na Wielki Tydzień i Wielkanoc wystosowali liderzy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec i prezes Synodu ks. Adam Malina. „Zwykle te święta przeżywaliśmy razem w społeczności. Razem w naszych kościołach. W tym roku jest inaczej. Musimy pozostać w swoich domach. To wyraz naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem” – napisali. Podkreślili również, że brak możliwości bezpośredniego spotkania nie oznacza braku społeczności, bowiem dzięki współczesnym technologiom i mediom można razem przeżywać społeczność z Chrystusem i ze sobą nawzajem. Przypomnieli też o możliwości nabożeństw domowych.

Bp Samiec i ks. Malina odnieśli się również do kwestii komunii świętej. „W naszej ewangelickiej tradycji opieramy się na wspólnocie, która gromadzi się wokół Stołu Pańskiego. Dlatego tak ważne jest dla nas przystępowanie do Komunii razem, wspólnie z siostrami i braćmi. (…) Jednak dostrzegając różne wrażliwości i różne potrzeby duchowe, opierając się na zasadzie powszechnego kapłaństwa, dopuszczamy możliwość Komunii domowej sprawowanej przez ochrzczonych” – napisali. Duchowni podkreślili też potrzebę wsparcia najsłabszych. „Dlatego tak bardzo prosimy o modlitwę i o pomaganie w tych obszarach, w których jest to tylko możliwe” – czytamy w liście luterańskich liderów.

Niezwykłe święta

Listy wielkanocne do współwyznawców skierowali również liderzy Kościoła Ewangelicko-Reformowanego – biskup Kościoła ks. Marek Izdebski i prezeska Synodu Ewa Jóźwiak. „To nie będą zwykłe Święta, ale możemy (…) sprawić, by były niezwykłymi w najlepszym tego słowa znaczeniu. To, że jesteśmy (…) pozbawieni przeżywania tych Świąt w naszych kościołach, może nam mianowicie przypomnieć, o co w nich tak naprawdę chodzi. Odesłać nas do źródeł, uświadomić, że podstawowym zborem, do którego należymy, jest nasza rodzina, a kościołem, w którym żyjemy na co dzień, jest nasz dom. To nie data w kalendarzu czy budynek kościelny nadają świętom sens, ale Chrystus, który zmartwychwstał” – napisał w swym liście bp Izdebski. Podkreślił, że nic nie stoi na przeszkodzie, by przeżyć te święta w wierze i wspólnocie z Kościołem we własnych domach. Zwrócił też uwagę, że Kościół na początku swojego istnienia nie posiadał specjalnych budynków do odprawiania nabożeństw, a mimo to trwał i dawał świadectwo. „Dlaczego? Bo miał coś znacznie ważniejszego od publicznego kultu – głębokie zaufanie do obietnic Chrystusa, wiarę w Boga, który jest oparciem w każdym czasie dla tych, których przyjął do siebie w darze łaski” – napisał reformowany biskup.

Prezeska Synodu Ewa Jóźwiak przekonuje w swoim liście, że ostatnie tygodnie uczą nas pokory, a Bóg daje ten czas ludziom, by przemyśleli i przewartościowali wiele spraw w swoim życiu. „Pamiętajmy, że pozostając w domu nie przestajemy być Kościołem! Tegoroczne przeżywanie Niedzieli Palmowej, Wielkiego Piątku i Wielkanocy w odosobnieniu domowym i tęsknocie za społecznością sakramentu Wieczerzy Pańskiej będzie wyrazem naszej odpowiedzialności za siebie samych i za całą naszą wspólnotę” – napisała.

Wielkanoc to nie tylko bogactwo liturgii

Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego bp Wiktor Wysoczański opublikował zalecenia i sugestie liturgiczne na Wielkanoc. We wszystkich parafiach zaleca odwołać Gorzkie żale, drogę krzyżową i rekolekcje wielkopostne, a liturgie nabożeństw w Niedzielę Palmową, Wielkim Tygodniu i w święta wielkanocne poprowadzić bez udziału wiernych i w ograniczonym zakresie. „Zamiast tradycyjnego poświęcenia pokarmów należy je pobłogosławić we własnych domach i mieszkaniach przed śniadaniem wielkanocnym. (…) Procesje i wszelkie inne przejawy pobożności Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, można przenieść na późniejszy termin” – czytamy w zaleceniach polskokatolickiego hierarchy.

Ponadto bp Wysoczański ogłosił też list pasterski na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego AD 2020, w którym napisał: „Pamiętajmy też zawsze o tym, że Święta Wielkanocne to nie tylko bogactwo liturgii, to nie tylko miłe tradycje i rodzinne spotkania, ale przede wszystkim podjęcie trudu odnowy swojego życia, w którym grzech jest śmiercią, a łaska Boża – zmartwychwstaniem. To właśnie jest czas refleksji nad sensem cierpienia, choroby, niedostatku, odrzucenia, pogardy i krzyża oraz pogłębienia naszej wiary oraz całkowitej ufności w słowa Syna Bożego”.

Przestrzegajmy przepisów

Biskupi mariawiccy już w swym komunikacie do kapłanów i ludu mariawickiego sprzed kilkunastu dni udzielili dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach, adoracji Przenajświętszego Sakramentu, uroczystościach Wielkiego Tygodnia i świąt wielkanocnych. Dyspensa obowiązuje do odwołania. Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów bp M. Karol Babi w kolejnym komunikacie zaapelował o korzystanie z tej dyspensy, przestrzeganie przepisów sanitarnych oraz rezygnację z podróży i pozostanie  w domach. „Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa nas wszystkich, a zwłaszcza przestrzeganiem przez nas, chrześcijan, piątego przykazania: Nie zabijaj!” – napisał. Ponadto mariawicki hierarcha przypomniał zalecenia z poprzedniego komunikatu, by nie używać wody święconej przy poświęceniu ognia i cierni oraz błogosławieństwie pokarmów wielkanocnych, a także podczas rezurekcji.

W najbliższych dniach w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej będzie transmitowanych lub retransmitowanych szereg nabożeństw Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej (harmonogram tych audycji tutaj). Ponadto wiele parafii i zborów Kościołów członkowskich PRE prowadzi transmisje swoich nabożeństw w internecie (informacje o tym znajdują się na stronach internetowych Kościołów).

mk

Czytaj też: