Posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i PRE
W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej… Czytaj więcej
Głosowanie Synodu nad wprowadzeniem ordynacji kobiet na księży (fot. Michał Karski)
Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce podjął decyzję o wprowadzeniu ordynacji kobiet na prezbiterów (księży) w tym Kościele. To trzeci Kościół członkowski Polskiej Rady Ekumenicznej, w którym kobiety będą mogły być księżmi. Ponadto Synod zaapelował o zapewnienie uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej koniecznej opieki oraz możliwości skorzystania z procedur ochrony międzynarodowej.
Synod obradował od 15 do 17 października w Warszawie. Drugiego dnia posiedzenia odbyła się dyskusja i głosowanie nad wprowadzeniem ordynacji kobiet na księży. Wniosek w tej sprawie przedstawiła synodalna komisja ds. kobiet. Po czterogodzinnej dyskusji Synod w tajnym głosowaniu przyjął ten wniosek. Za głosowało 45 synodałów, 13 było przeciw, jedna osoba się wstrzymała. Zgodnie z prawem kościelnym do przyjęcia takiego wniosku potrzebna była większość kwalifikowana 2/3 głosów. Uchwała wchodzi w życie 1 stycznia 2022 r.
Kościół Ewangelicko-Augsburski jest trzecim Kościołem członkowskim Polskiej Rady Ekumenicznej, który wprowadził ordynację kobiet na księży. Wcześniej zrobiły to Kościół Ewangelicko-Reformowany i Ewangelicko-Metodystyczny. Dyskusja na ten temat trwała w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce od kilkudziesięciu lat. W 1963 r. umożliwiono absolwentkom teologii wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego, dzięki czemu katechetki nauczały, odprawiały nabożeństwa i zajmowały się pracą duszpasterską w parafiach. Od 1999 r. kobiety mogły być ordynowane na duchownego, ale tylko w posłudze diakona. W 2008 r. synodalna komisja teologii i konfesji stwierdziła, że nie istnieją przeszkody natury teologicznej w ordynowaniu kobiet na posługę prezbitera (księdza). Tegoroczna uchwała Synodu zrównuje prawa kobiet i mężczyzn w dostępie do urzędu duchownego we wszystkich trzech posługach – diakona, prezbitera i biskupa.
„Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim, którzy od dekad wnosili swój wkład, abyśmy dziś mieli historyczny dzień” – tak na Twitterze skomentował decyzję o wprowadzeniu ordynacji kobiet na księży bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i były prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. – Myślę, że to jest bardzo ważna decyzja, i miejmy nadzieję, że Kościół dzięki niej będzie mógł, zachowując swoją tożsamość, zdecydowanie głosić Ewangelię o Jezusie Chrystusie – powiedział ks. Adam Malina, prezes Synodu, a od niedawna również sekretarz zarządu Polskiej Rady Ekumenicznej.
Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przyjął też oświadczenie w sprawie wsparcia dla osób na granicy z Białorusią. Stwierdzono w nim, że powołaniem Kościoła nie jest stanowienie prawa czy ustalanie praktyk bezpieczeństwa, ale składanie świadectwa o Bożym miłosierdziu. „To oznacza angażowanie się na rzecz praw człowieka i domaganie się, by wszyscy, niezależnie od swojego pochodzenia, statusu czy religii, byli traktowani w sposób humanitarny i zgodny ze standardami prawa międzynarodowego. Oznacza to zapewnienie koniecznej opieki oraz możliwości skorzystania z procedur ochrony międzynarodowej. Wymaga to także odpowiedzialności w dyskusji publicznej, w której powinno się dążyć do rozwiania obaw współobywateli, a nie do podsycania strachu przed Innym, czego koszty ponoszą najsłabsi z naszych bliźnich” – czytamy w oświadczeniu. Synod z ubolewaniem przyznał, że kryzysową sytuację uchodźców dostrzegł dopiero teraz, gdy są na polskiej granicy, i nazwał to swoją winą zaniedbania. Zadeklarował też wsparcie dla inicjatyw pomocowych na rzecz potrzebujących na białorusko-polskiej granicy i zaapelował do współwyznawców o angażowanie się w taką pomoc.
Synod jest najwyższą władzą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Uchwala prawa kościelne, wybiera biskupa Kościoła, Konsystorz i Radę Synodalną, sprawuje pieczę nad zachowaniem czystości nauki w Kościele, stoi na straży praw, dobra i jedności Kościoła. W jego skład wchodzą zarówno duchowni, jak i świeccy.
Michał Karski
Zobacz też:
W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej… Czytaj więcej
Z okazji z 100. rocznicy nadania autokefalii Kościołowi Prawosławnemu w… Czytaj więcej
Listopad to w różnych Kościołach chrześcijańskich przede wszystkim czas wspominania… Czytaj więcej