Posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i PRE
W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej… Czytaj więcej
O różnych aspektach pojednania dyskutowano na konferencji „Droga do przyszłości poprzez pojednanie”, zorganizowanej w ramach projektu ekumenicznego „Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów na Ukrainie, Białorusi, w Polsce i w Niemczech”.
Konferencja odbyła się 11 listopada w Charkowie na Ukrainie. Wzięli w niej udział przedstawiciele różnych wyznań i Kościołów oraz organizacji z czterech krajów uczestniczących w projekcie.
Uczestnicy sympozjum wysłuchali referatów poruszających tematykę różnych aspektów pojednania. Andrzej Jurasz z Ministerstwa Kultury Ukrainy podzielił się refleksjami dotyczącymi głównego tematu konferencji. Następnie ks. prof. Zygfryd Gleaser z Uniwersytetu Opolskiego (współprzewodniczący grupy roboczej Pojednanie) przedstawił społeczne aspekty pojednania, skupiając się na historii, celu, zadaniach i misji projektu „Pojednanie w Europie”. Z antropologicznymi aspektami pojednania zaznajomił uczestników prof. Myrosław Marynowycz, prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie. Referat „Kościelne aspekty pojednania” zaprezentował ks. Siergiej Mowsiesian, prorektor ds. naukowych Instytutu Teologii Uniwersytetu Białoruskiego w Mińsku, natomiast teologiczne aspekty pojednania omówił w swoim wystąpieniu docent Oleksandr Filonenko z Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Karazina.
W referatach dotyczących różnych aspektów pojednania mówiono o potrzebie oczyszczenia pamięci, wyznania win, pokuty i wewnętrznej przemiany. Wielokrotnie podkreślano, że nawet, gdy konflikt trwa parę dni, to pojednanie ciągnie się latami. Wymaga ono zmiany nastawienia dwóch stron, gdyż pojednanie (ros. primirenije – mir to pokój) to nie tymczasowe zawieszenie broni (ros. peremirije). W swoich wypowiedziach uczestnicy odwoływali się do słów z Ewangelii, w których Chrystus ukazuje nam drogę do pojednania, sam będąc drogą, prawdą i życiem. Podkreślono także imperatyw pojednania – wszyscy chrześcijanie są zobowiązani do niesienia idei pojednania, co podkreśla ważność i znaczenie projektu „Pojednanie w Europie”.
W części popołudniowej miała miejsce prezentacja projektów socjalnych koordynowanych przez różne organizacje kościelne i świeckie na Ukrainie, które niosą pomoc dzieciom, ludziom w potrzebie, szczególnie dotkniętych działaniami wojennymi na terytorium Ukrainy. Wieczorem odbyło się także spotkanie z bp. Stanisławem Szyrokoradiukiem, ordynariuszem diecezji charkowsko-zaporoskiej Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie.
Uczestnicy konferencji wzięli udział w ekumenicznej modlitwie na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.
W ramach pobytu grupy Pojednanie na Ukrainie w Kijowie odbyły się spotkania z przedstawicielami Kościoła Prawosławnego – metropolitą ługańskim Mitrofaneem, przewodniczącym Wydziału Kontaktów Zewnętrznych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, oraz ks. Mikołajem Danilewiczem, a także przedstawicielem Kościoła Greckokatolickiego bp. Bogdanem Dziurachem, kierownikiem administracji Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i sekretarzem Synodu Biskupów tego Kościoła. Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji na Ukrainie, zadań, jakie stoją przed Kościołami w obliczu konfliktu na Ukrainie, oraz możliwości pojednania i współpracy między ukraińskimi Kościołami. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Kijewo-Pieczerskiej Lawry oraz miejsc związanych z zamieszkami na kijowskim Majdanie.
ks. Michał Dmitruk
Zobacz też: projekt „Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów na Ukrainie, Białorusi, w Polsce i w Niemczech”
Poniżej fotorelacja z konferencji (fot. ks. Ihor Shaban, ks. Michał Dmitruk)
W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej… Czytaj więcej
Z okazji z 100. rocznicy nadania autokefalii Kościołowi Prawosławnemu w… Czytaj więcej
Listopad to w różnych Kościołach chrześcijańskich przede wszystkim czas wspominania… Czytaj więcej