Posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i PRE
W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej… Czytaj więcej
Przedstawiciele różnych religii, którzy uczestniczą w Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, spotkali się, by debatować o problematyce konferencji z punktu widzenia ludzi wiary. Wzięli też udział w nabożeństwie, podczas którego kazanie wygłosiła luterańska biskupka Ingeborg Midttømme.
Spotkanie miało miejsce 10 listopada w Lutheraneum – podziemiach kościoła luterańskiego Św. Trójcy w Warszawie. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych religii z wielu krajów. Byli wśród nich także przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE).
Uczestnicy spotkania zapoznali się z problematyką Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (tzw. COP19), która od 11 do 22 listopada będzie się odbywać na Stadionie Narodowym w Warszawie. Debatowali też o tym, jaka na tej konferencji jest rola ich – ludzi wiary, reprezentujących różne religie.
Abp Serafim Kykotis z Kościoła Prawosławnego w Zimbabwe zauważył, że trzeba zwrócić ludziom uwagę, iż zmiany klimatu są problemami wszystkich. Z kolei bp Ingeborg Midttømme z luterańskiego Kościoła Norwegii mówiła, że ludzie wiary przede wszystkim muszą zaznaczać swoją obecność w dyskusjach na ten temat. – Zmiany klimatu są kwestią techniczną i polityczną, ale przede wszystkim etyczną. A my, przedstawiciele różnych religii, reprezentujemy większość ludzi na świecie – powiedziała.
Nigel Crawhall z Międzynarodowej Unii na rzecz Ochrony Przyrody (IUCN) podkreślał, że ludzie wiary powinni przekonywać polityków i innych uczestników COP19, że rozwiązanie w sprawie zmian klimatu jest możliwe. – Polska jest jednym z najbardziej religijnych krajów w Europie. Tymczasem konferencja COP19 jest tu prawie niewidoczna. Polacy nie rozumieją problemu zmian klimatu. My, jako ludzie wiary, powinniśmy być widoczni i dawać świadectwo w tej sprawie – przekonywał.
Po spotkaniu w kościele luterańskim Św. Trójcy odbyło się nabożeństwo, w którym obok uczestników COP wzięli udział miejscowi parafianie, ludzie związaniu w ruchem ekumenicznym w Polsce, w tym reprezentanci Polskiej Rady Ekumenicznej: jej wiceprezes bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz sekretarz bp Edward Puślecki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Przybyłych przywitał dyrektor PRE ks. Ireneusz Lukas, który przedstawił przybyłych gości. Abp Serafim Kykotis przekazał pozdrowienia, w których mówił o konieczności wzięcia odpowiedzialności za stworzenie.
Kazanie wygłosiła bp Ingeborg Midttømme. – Troska o stworzony świat jest częścią danej nam od Boga misji jako zarządców i polega między innymi na odpowiedzialności za zachowanie integralności całego stworzenia. Dziś widzimy, jak działalność ludzka i nasza chciwość w wykorzystywaniu zasobów naturalnych sprawiają, że zagrożonych jest wiele gatunków zwierząt i roślin, a także całe ekosystemy. Idea, że ludzie są panami stworzenia, wymaga korekty – mówiła norweska biskupka.
Podczas nabożeństwa modlono się w intencji zachowania stworzenia, ludzi pracujących na rzecz ochrony środowiska naturalnego, osób dotkniętych skutkami zmian klimatycznych, uczestników konferencji COP19, sprawiedliwości i pokoju na świecie. W modlitwach pamiętano także o ofiarach tajfunu Haiyan, który w piątek uderzył w Filipiny powodując śmierć ok. 10 tys. ludzi. Głos zabrał również imam Ibrahim Said z Norwegii, który cytując Koran mówił o potrzebie wspólnego stanowiska ludzi różnych religii w sprawie ochrony stworzenia, ze szczególnym uwzględnieniem najsłabszych.
Szczyt klimatyczny COP19 potrwa do 22 listopada. W tym czasie odbędą się m.in. dwie konferencje przedstawiające religijny punkt widzenia na sprawy ekologiczne (szczegółowe informacje tutaj).
Michał Karski
Poniżej fotorelacja ze spotkania i nabożeństwa (fot. Michał Karski)
W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej… Czytaj więcej
Z okazji z 100. rocznicy nadania autokefalii Kościołowi Prawosławnemu w… Czytaj więcej
Listopad to w różnych Kościołach chrześcijańskich przede wszystkim czas wspominania… Czytaj więcej