Posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i PRE
W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej… Czytaj więcej
Uczestnicy forum biskupów (fot. Michał Karski)
– Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce chce poważnie przedyskutować kwestię ordynacji kobiet na księży. Ta dyskusja może się zakończyć tym, że synod jej nie wprowadzi. Ale chodzi o to, by zrozumieć, że Kościół jest miejscem, gdzie kobiety i mężczyźni są równi – mówił bp Marcin Hintz podczas Spotkania Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej.
„Być wolnym w Chrystusie” – pod tym hasłem od 4 do 6 lipca odbyło się we Wrocławiu IX Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej. Głównym organizatorem imprezy była Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, zaś współorganizatorami Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce oraz Kościoły ewangelickie z Europy Środkowo-Wschodniej.
Podczas Spotkania odbyło się wiele wykładów, dyskusji, koncertów, warsztatów i nabożeństw. Jednym z nich było forum biskupów, w którym biskupi dziewięciu Kościołów ewangelickich z Europy Środkowo-Wschodniej zastanawiali się nad kondycją ich Kościołów po 25 latach przemian społeczno-politycznych. Panel prowadził rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ks. prof. Bogusław Milerski.
W dyskusji wzięli udział: bp Jochen Bohl (Kościół Ewangelicko-Luterański Saksonii), bp Michael Bünker (Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w Austrii), bp Markus Dröge (Kościół Ewangelicki Berlina-Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc), bp Péter Gáncs (Kościół Ewangelicko-Luterański na Węgrzech), bp Marcin Hintz (Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce), bp Miloš Klátik (Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania na Słowacji), bp Siergiej Maschewski (Niemiecki Kościół Ewangelicko-Luterański Ukrainy) oraz bp Jan Wacławek (Śląski Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w Czechach).
Porównując czasy przed i po 1989 r. bp Marek Izdebski zauważył, że w PRL wyznawanie religii nie było limitowane. – Jednak teraz jest oczywiście o wiele lepiej, ponieważ Kościół może być wreszcie widoczny w życiu społecznym. Może prowadzić działalność nie tylko o charakterze czysto religijnym, ale też diakonijnym czy edukacyjnym – zaznaczył.
Bp Jochen Bohl przypomniał, że demonstracje w 1989 r. w NRD wychodziły z kościołów. Obecne wówczas hasło „Bez przemocy” było jakby streszczeniem Kazania na górze. – O tej pokojowej rewolucji mówi się czasem „protestancka rewolucja” – mówił. Wspomniał też o innych tegorocznych rocznicach – wybuchu I i II wojny światowej. – W 1914 i 1939 r. Kościoły nie stanęły po właściwej stronie. Te trzy rocznice różnią się – podkreślił.
– Niektórzy w Czechach myśleli, że po przełomie politycznym ludzie masowo wrócą do Kościoła. Tak się nie stało – opowiadał bp Jan Wacławek. Zaznaczył jednak, że część czeskiej inteligencji, np. nauczyciele, wróciła do Kościoła.
Bp Marcin Hintz mówił, że Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce do 1989 r. walczył o zachowanie tego, co ma. – Był pomiędzy czerwonym bratem a czarną siostrą – powiedział. Natomiast po przełomie Kościół mógł się otworzyć na diakonię, edukację, kulturę. – Kościół luterański w Polsce wykorzystał swoją szansę po 1989 r. – przekonywał duchowny.
Bp Hintz odniósł się też kwestii równości płci w Kościele. Przypomniał, że Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce jest jednym z niewielu Kościołów luterańskich, który nie ordynuje kobiet na księży. Tym niemniej niedawno synod postanowił rzetelnie zająć się tą kwestią. – Trzeba poważnie podejść do problemu, by znosić nierówności między płciami z perspektywy nauki o usprawiedliwieniu. To wielkie zadanie dla naszego Kościoła, by przełamać pewne stereotypy i bariery. Ta dyskusja może się zakończyć tym, że synod nie wprowadzi ordynacji kobiet na prezbitera. Ale chodzi o to, by zrozumieć, że Kościół jest miejscem, gdzie kobiety i mężczyźni są równi – podkreślił luterański biskup.
Spotkania Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej odbywają się od 1991 r. – za każdym razem w innym mieście. Głównym organizatorem tegorocznej imprezy była Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, zaś współorganizatorami Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce oraz Kościoły ewangelickie z Europy Środkowo-Wschodniej.
W komitecie honorowym Spotkania znaleźli się m.in. prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec, rzymskokatolicki metropolita wrocławski abp Józef Kupny, zwierzchnik greckokatolickiej diecezji wrocławsko-gdańskiej bp Włodzimierz Juszczak, politycy miejscowego samorządu oraz ambasadorowie krajów regionu. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Polski Bronisław Komorowski.
Michał Karski
Fotorelacja ze Spotkania Chrześcijan we Wrocławiu (fot. Michał Karski)
W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej… Czytaj więcej
Z okazji z 100. rocznicy nadania autokefalii Kościołowi Prawosławnemu w… Czytaj więcej
Listopad to w różnych Kościołach chrześcijańskich przede wszystkim czas wspominania… Czytaj więcej