Strona główna > Aktualności > Debata o ekumenizmie w Poznaniu

23 października 2011

Debata o ekumenizmie w Poznaniu

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz (fot. Michał Karski)

 

Zakorzenienie w Chrystusie jest podstawą dającą nam siłę do tego typu spotkań i do przezwyciężania problemów, które narosły między naszymi Kościołami w ciągu wieków – mówił prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz podczas dyskusji panelowej na temat ekumenizmu, która rozpoczęła X Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu.Dyskusja odbyła się 20 października w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. Obok abp. Jeremiasza, prawosławnego ordynariusza wrocławsko-szczecińskiego, wzięli w niej udział także abp Stanisław Gądecki, rzymskokatolicki metropolita poznański i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, oraz ks. superintendent Jan Ostryk, zwierzchnik okręgu zachodniego Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce. Dyskusję prowadziła dziennikarka Radia Merkury Anna Gruszecka, a wśród obecnych była m.in. dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs.

Abp Jeremiasz podkreślił, że najważniejszą sprawą, która łączy wszystkich chrześcijan, jest wiara w Jezusa Chrystusa, Boga i jedynego zbawiciela. – Im bardziej będziemy pogłębiali swoje życie w Chrystusie, tym bliżej będziemy jeden drugiego – mówił prezes Polskiej Rady Ekumenicznej pytany, co robić, by chrześcijanie bardziej się do siebie zbliżyli.

To zakorzenienie w Chrystusie jest podstawą dającą nam siłę do tego typu spotkań i do przezwyciężania problemów, które narosły między naszymi Kościołami w ciągu wieków – zaznaczył. Abp Jeremiasz podsumowując dotychczasowe osiągnięcia ruchu ekumenicznego zauważył, że dzięki temu ruchowi nauczyliśmy się cenić każdą z tradycji chrześcijańskich.

Abp Stanisław Gądecki zauważył, że wspólnota modlitwy bardziej łączy poszczególne Kościoły niż wspólnota życia czy dialog teologiczny. – Kard. Walter Kasper, który przez długie lata przewodniczył ekumenicznej działalności Kościoła Rzymskokatolickiego, zwrócił uwagę, że przed ekumenizmem otwiera się nowa epoka, którą nazwał ekumenizmem duchowym – mówił katolicki metropolita poznański.

Z kolei ks. Jan Ostryk podkreślił, że nie można mówić o ekumenizmie jako o jakimś „nad-Kościele” czy o czymś, co jest ważniejsze od własnej wspólnoty. – Żeby rozmawiać z drugim człowiekiem, który jest trochę inny niż ja, inaczej wierzy, trzeba mieć najpierw świadomość tego, kim się samemu jest i skąd się pochodzi – mówił duchowny metodystyczny. Zaznaczył jednocześnie, że umiłowanie własnego Kościoła powinno powodować pełne szacunku otwarcie się na drugiego człowieka.

Debata w Akademii Muzycznej rozpoczęła X Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu, w ramach którego od 20 do 31 października odbędzie się szereg wydarzeń: nabożeństwa i modlitwy ekumeniczne, przedstawienie teatralne, koncerty, dyskusje, spotkania. Organizatorem imprezy jest Poznańska Grupa Ekumeniczna, w skład której wchodzą Kościoły: Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Metodystyczny, Polskokatolicki, Prawosławny, Rzymskokatolicki oraz Zielonoświątkowy.

opr. na podst. depeszy KAI

Czytaj więcej

Święta listopadowe w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

Listopad to w różnych Kościołach chrześcijańskich przede wszystkim czas wspominania… Czytaj więcej

Warszawskie nabożeństwo z okazji Czasu dla Stworzenia

– Ziemia to nie jest poczekalnia przed Bożym Królestwem, ale… Czytaj więcej

Zgromadzenie Oikosnet w Warszawie

O przezwyciężaniu tendencji antyliberalnych, postawie Kościołów wobec wojny w Ukrainie,… Czytaj więcej