Święta listopadowe w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej
Listopad to w różnych Kościołach chrześcijańskich przede wszystkim czas wspominania… Czytaj więcej
Anna Mądrakowska wygłasza kazanie (fot. mk)
– Ziemia to nie jest poczekalnia przed Bożym Królestwem, ale ważna część nas, miejsce, w którym możemy żyć, wykorzystując ten czas, który tutaj mamy. Miejsce, w które powinniśmy inwestować, dbać o nie i cieszyć się tym, że jest – mówiła Anna Mądrakowska w kazaniu podczas warszawskiego nabożeństwa ekumenicznego z okazji Czasu dla Stworzenia.
Czas dla Stworzenia trwa od 1 września (Dzień Modlitwy o Ochronę Stworzenia, ustanowiony przez prawosławnego patriarchę Konstantynopola Dymitra I) do 4 października (wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologów). W tym okresie chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie jednoczą się w modlitwie, orędownictwie i praktycznych działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Na całym świecie odbywa się szereg wydarzeń związanych z tą tematyką: modlitwy, nabożeństwa, akcje ekologiczne, promocje ekologicznego stylu życia itp. Hasło tegorocznego Czasu dla Stworzenia brzmi „Mieć nadzieję i działać ze Stworzeniem”.
Komisja kobiet Polskiej Rady Ekumenicznej i Warszawski Oddział PRE już po raz drugi zorganizowały w Warszawie nabożeństwo ekumeniczne z okazji Czasu dla Stworzenia. W zeszłym roku miało ono miejsce w luterańskim kościele Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym roku odbyło się ono 7 października w metodystycznej kaplicy Dobrego Pasterza.
Zebranych przywitał proboszcz miejscowej parafii ks. Wojciech Ostrowski. Ze strony organizatorów nabożeństwa zebranych przywitała Małgorzata Platajs, przewodnicząca komisji kobiet Polskiej Rady Ekumenicznej. – Życzę sobie i wam, by Bóg dopomógł nam zmienić sposób myślenia i postępowania, byśmy dążyli do tego, by trwać w nadziei i naprawdę, a nie tylko pozornie działać razem z całym stworzeniem – powiedziała.
Liturgię i modlitwy prowadziły przedstawicielki komisji kobiet PRE. Kazanie wygłosiła Anna Mądrakowska, teolożka z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Mówiła o chrześcijańskim oczekiwaniu na lepszy świat. – Istnieje ryzyko, że w tym oczekiwaniu się zatracimy i przestaniemy cieszyć się tym, co mamy, co nas otacza, nie będziemy dostrzegać piękna Bożego stworzenia. Ziemia to nie jest poczekalnia przed Bożym Królestwem, ale ważna część nas, miejsce, w którym możemy żyć, wykorzystując ten czas, który tutaj mamy. Miejsce, w które powinniśmy inwestować, dbać o nie i cieszyć się tym, że jest, choć nieraz pewnie złościmy się, że nie chce funkcjonować tak, jak chcemy – przekonywała kaznodziejka. Podkreśliła też, że jesteśmy częścią Bożego stworzenia, na które Bóg miał jakiś plan.
Nabożeństwo odbyło się w ramach cyklu comiesięcznych nabożeństw ekumenicznych, organizowanych w kościołach ewangelickich w Warszawie.
mk
Zobacz też:
Listopad to w różnych Kościołach chrześcijańskich przede wszystkim czas wspominania… Czytaj więcej
O przezwyciężaniu tendencji antyliberalnych, postawie Kościołów wobec wojny w Ukrainie,… Czytaj więcej
Unia Metropolii Polskich, Polska Rada Ekumeniczna oraz Inicjatywa (Nie)zapomniane Cmentarze… Czytaj więcej