Strona główna > Aktualności > Zgromadzenie Oikosnet w Warszawie

6 października 2024

Zgromadzenie Oikosnet w Warszawie

Zgromadzenie Oikosnet w Warszawie

Od prawej: ks. Grzegorz Giemza, bp Pavlo Shvarts, przedstawiciel Oikosnet, tłumaczki (fot. mk)

 

O przezwyciężaniu tendencji antyliberalnych, postawie Kościołów wobec wojny w Ukrainie, działaniach na rzecz migrantów, zwalczaniu antysemityzmu i wyzwaniach społeczeństwa obywatelskiego dyskutowali uczestnicy Zgromadzenia Ogólnego Oikosnet Europe.

Oikosnet Europe to sieć współpracy ok. 35 chrześcijańskich akademii i organizacji świeckich w Europie. Jej organizacje członkowskie reprezentują Kościoły katolickie, prawosławne i protestancie z osiemnastu krajów. Chcą odpowiedzialnie działać na rzecz społeczeństwa i pokojowego współżycia poprzez prawdziwą i głęboką wymianę doświadczeń oraz edukację. Oikosnet organizuje różnego rodzaju konferencje i spotkania. W ostatnich latach jego projekty skupiały się przede wszystkim na takich tematach, jak religia a demokracja, rozwój społeczny, formacja ekumeniczna, zrównoważony rozwój, migracje czy kwestie genderowe.

Tegoroczne Zgromadzenie Ogólne Oikosnetu odbyło się od 2 do 6 października w Warszawie na zaproszenie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu przedstawicieli organizacji członkowskich sieci. Rozpoczęło się nabożeństwem ekumenicznym w kościele luterańskim św. Trójcy w Warszawie. Refleksją podzielił się bp Pavlo Shvarts z Niemieckiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Ukrainy. Pozdrowienia przekazali zwierzchnicy trzech polskich Kościołów ewangelickich: bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski), prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny) i bp Semko Koroza (Kościół Ewangelicko-Reformowany).

Obrady miały miejsce w gmachu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji prof. Rafała Pankowskiego z Collegium Civitas w Warszawie, związanego ze Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej”. Mówił on o przezwyciężaniu tendencji antyliberalnych i przegranej radykalnej prawicy w Polsce.

Kolejnym tematem była postawa Kościołów wobec wojny w Ukrainie. Perspektywę Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) przedstawił jej dyrektor ks. Grzegorz Giemza. Przypomniał, że Polska Rada Ekumeniczna zaraz po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie zajęła stanowisko, w którym potępiła tę wojnę. – Wszystkie Kościoły członkowskie PRE i ich organizacje charytatywne zaangażowały się w pomoc uchodźcom i ludziom w Ukrainie. Biuro PRE skierowało pomoc do osób z krajów trzecich uciekających z Ukrainy – mówił. Zwrócił uwagę, że Kościoły i konflikty kościelne są politycznie wykorzystywane. Opowiadał również o projekcie „Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów na Ukrainie, Białorusi, w Polsce i w Niemczech”, prowadzonym od 1997 r. m.in. przez PRE. Przyznał, że obecnie trudno o działania pojednawcze, ale ludzie zaangażowani w projekt chcą utrzymać kontakty i mosty, które zbudowali. – Postanowiliśmy kontynuować obozy dla młodzieży z naszych krajów, aby w przyszłości było komu budować pojednanie – tłumaczył.

Perspektywę Niemieckiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Ukrainy przedstawił jego zwierzchnik bp Pavlo Shvarts. Tłumaczył, jak trudno budować pokój i pojednanie w sytuacji, gdy żyje się w kraju napadniętym zbrojnie przez inny kraj. – Czasem słyszę, że należy przestać pomagać Ukrainie militarnie, przestać strzelać i wtedy wojna się skończy. Oczywiście, skończy się, a Ukraińcy sprzeciwiający się władzy rosyjskiej zostaną wymordowani. A potem wojna zacznie się dalej na zachodzie, w Polsce czy w krajach bałtyckich – przekonywał. Zwracał uwagę, że są problemy w kontaktach z rosyjskimi opozycjonistami czy przedstawicielami rosyjskich Kościołów, bo oni też myślą imperialnie i mają problem z uznaniem Ukrainy czy innych krajów. – Trudno mówić o pojednaniu, gdy trwa przemoc. Do pojednania potrzeba drugiej strony – podkreślił. Mówił również, że żyjąc w Ukrainie czuć, że śmierć jest o wiele bliższa. – Inaczej się człowiek modli o pokój, gdy żyje w pokoju, inaczej, gdy jest wojna. Kościół podczas wojny przechodzi próbę, albo wróci do źródeł, albo zniknie – zauważył ukraiński duchowny.

Uczestnicy Zgromadzenia Oikosnet mieli też możliwość wysłuchać prelekcji Agnieszki Jelinek i Mateusza Jelinka z Diakonii Polskiej o działaniach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce związanych z migracjami. Ponadto wzięli udział w spotkaniu w Muzeum Polin na temat zwalczania antysemityzmu w Polsce i Europie, warsztatach dotyczących wyzwań społeczeństwa obywatelskiego w Europie oraz zwiedzili Warszawę.

mk

 

Zobacz też: Oikosnet Europe

 

Czytaj więcej

Święta listopadowe w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

Listopad to w różnych Kościołach chrześcijańskich przede wszystkim czas wspominania… Czytaj więcej

Warszawskie nabożeństwo z okazji Czasu dla Stworzenia

– Ziemia to nie jest poczekalnia przed Bożym Królestwem, ale… Czytaj więcej

Szacunek dla zmarłych i środowiska – apel o ekologiczną refleksję podczas Wszystkich Świętych

Unia Metropolii Polskich, Polska Rada Ekumeniczna oraz Inicjatywa (Nie)zapomniane Cmentarze… Czytaj więcej