Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Pokój podstawową wartością wszystkich religii

7 czerwca 2011

W Kingston, stolicy Jamajki, odbyła się Międzynarodowa Ekumeniczna Konferencja Pokojowa. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Kościołów i organizacji ekumenicznych z całego świata, również z Polski.

Konferencja, która miała miejsce od 17 do 25 maja, była zwieńczeniem Dekady Przezwyciężania Przemocy – projektu realizowanego przez Światową Radę Kościołów od 2001 r.

Tygodniowe spotkanie, w którym uczestniczyło ponad tysiąc osób z najodleglejszych zakątków świata, poświęcone było prezentacji działań na rzecz pokoju oraz przeciwdziałania przemocy, które zostały zainicjowane w okresie minionych dziesięciu lat. Warsztaty tematyczne, panele dyskusyjne, wieczory filmowe, rozważania biblijne, wystawy oraz debaty plenarne wypełniały każdy dzień uczestników spotkania.

Opierając się na temacie przewodnim, jakim był problem przemocy, wyodrębniono cztery obszary dyskusyjne: przemoc w rodzinie i wspólnocie, przemoc strukturalna, przemoc w obszarze ochrony środowiska i dóbr naturalnych oraz przemoc gospodarcza.

W trakcie tygodnia pobytu w campusie uniwersytetu West Indies – założonego na terenie byłej plantacji trzciny cukrowej, gdzie pracowali i mieszkali niewolnicy transportowani tu z Afryki – uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią byłych kolonii Europy Zachodniej. Poznali system ekonomiczny, który niejednokrotnie brutalnie wykorzystywał zależność i słabość drugiego człowieka i przynosił dramatyczne skutki społeczne. Jeden z prelegentów, były premier Norwegii, w swoim przemówieniu wspominał o konieczności świadomego i odpowiedzialnego korzystania z dóbr i zdobyczy cywilizacyjnych świata zachodniego. Powinno ono uwzględniać koszty, jakie ponoszą biedniejsze rejony naszej planety i zamieszkujący je ludzie.

Na koniec uczestnicy obrad przygotowali przesłanie Międzynarodowej Ekumenicznej Konferencji Pokojowej. „Wraz z przedstawicielami innych religii przyznaliśmy, że pokój jest podstawową wartością we wszystkich religiach, a obietnica pokoju dotyczy wszystkich ludzi bez względu na ich tradycje i przekonania. Poprzez zintensyfikowany dialog międzyreligijny szukamy wspólnej płaszczyzny ze wszystkimi religiami światowymi” – czytamy w dokumencie końcowym.

Jego autorzy przypominają też o historycznej odpowiedzialności Kościołów za brak pokoju. „Zdajemy sobie sprawę z tego, że chrześcijanie często byli współwinni w systemach przemocy, niesprawiedliwości, militaryzmu, rasizmu, podziału kastowego, nietolerancji i dyskryminacji. Prosimy Boga, aby wybaczył nam nasze grzechy i przemienił nas w rzeczników sprawiedliwości i adwokatów Sprawiedliwego Pokoju. Apelujemy do rządów i innych grup o zaprzestanie używania religii jako pretekstu do usprawiedliwiania przemocy” – napisali autorzy przesłania końcowego.

W jamajskiej konferencji udział wzięli przedstawiciele polskich Kościołów: Anna Hopfer-Wola z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (wolontariuszka Punktu Konsultacyjnego Poradnictwo Rodzinne „Przeciw przemocy”, prowadzonego przez Diakonię Polską) oraz Jarosław Charkiewicz, ks. Andrzej Kuźma i Łukasz Nazarko z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

źródło: własne/overcomingviolence.org/cerkiew.pl

________________________

Zobacz też: