Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

PRE na Kirchentagu

23 czerwca 2019 PRE na Kirchentagu

Pracownicy biura i członkowie zarządu Polskiej Rady Ekumenicznej na jej stoisku na Kirchentagu (fot. Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska)

 

Podczas tegorocznego Kirchentagu swoje stoisko zaprezentowała również Polska Rada Ekumeniczna. Można było na nim zagrać Jengę, napić się etiopskiej kawy, a przede wszystkim porozmawiać o ruchu ekumenicznym w Polsce i projektach koordynowanych przez PRE.

Ewangelickie Dni Kościoła (Kirchentag) miały miejsce w Dortmundzie od 19 do 23 czerwca. Ich tegoroczne hasło brzmiało „Co za zaufanie”. W ramach imprezy odbyło się wiele wykładów, dyskusji, koncertów i nabożeństw. Na Targach Możliwości tysiące organizacji kościelnych, ekumenicznych, diakonijnych i społecznych prezentowało swoją działalność. Wśród nich znalazły się trzy polskie stoiska: Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE), Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i Diakonii Polskiej.

Stoisko Polskiej Rady Ekumenicznej odwiedzali zarówno zwykli uczestnicy Kirchentagu, jak i wielu przedstawicieli organizacji współpracujących z PRE. O jej działalności opowiadali pracownicy jej biura: dyrektor ks. Grzegorz Giemza, ks. Michał Dmitruk i Essayas Techane, a także ks. Waldemar Radacz. Prezentowano wystawę o projektach koordynowanych przez PRE: „Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów na Ukrainie, Białorusi, w Polsce i w Niemczech” oraz „Znaki Nadziei”.

Ponadto można się było napić etiopskiej kawy przyrządzanej przez Essayasa Techane, Etiopczyka mieszkającego na stałe w Polsce i koordynatora projektu PRE „Gościnny Kościół”. Była też możliwość do gry w Jengę, która symbolicznie pokazywała kruchość budowanych przez nas konstrukcji, w tym zaufania, które było tematem tegorocznego Kirchentagu. Obie te oferty tworzyły możliwość do rozmowy o działalności PRE, ruchu ekumenicznym czy sytuacji Kościołów w Polsce.

mk

 

Galeria zdjęć ze stoiska Polskiej Rady Ekumenicznej na Kirchentagu (fot. Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, Michał Karski)