Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Pożegnanie abp. Jeremiasza

19 kwietnia 2017 Pożegnanie abp. Jeremiasza

Pogrzeb abp. Jeremiasza (fot. mk)

 

– Był niezwykłym teologiem, tłumaczem Nowego Testamentu, a jednocześnie osobą, która dążyła do pojednania i dialogu. Abp. Jeremiasza będziemy pamiętali jako tego, który zawsze wszystkich szanował, zauważał drugiego człowieka, dążył do tego, by osiągnąć konsensus, by znaleźć rozwiązania, które wszyscy będą szanowali i wszystkich będą zadowalały – mówił prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec o swoim poprzedniku, który zmarł w Poniedziałek Wielkanocny.

Na cmentarzu prawosławnym w Warszawie 19 kwietnia pochowano abp. Jeremiasza, wieloletniego prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej, profesora i rektora Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, ordynariusza prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa powiedział, że abp Jeremiasz w ostatnim etapie swojego ziemskiego życia wiele cierpiał, ale znosił to z pokorą mówiąc: „Chwała Bogu za radości i doświadczenia”.

W imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej zmarłego wspominał jej obecny prezes bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. – Ksiądz arcybiskup był zawsze przez nas postrzegany jako ktoś, kto jest obdarzony wielkim poczuciem humoru. Był bardzo łagodny. Był niezwykłym teologiem, tłumaczem Nowego Testamentu, a jednocześnie osobą, która dążyła do pojednania i dialogu. Abp. Jeremiasza będziemy pamiętali jako tego, który zawsze wszystkich szanował, zauważał drugiego człowieka, dążył do tego, by osiągnąć konsensus, by znaleźć rozwiązania, które wszyscy będą szanowali i wszystkich będą zadowalały – mówił prezes PRE. Zauważył też, że symboliczny wyraz ma fakt, że abp Jeremiasz zmarł w święto Zmartwychwstania Pańskiego, gdy wszystkie Kościoły obchodziły je w tym samym czasie. – To także jest wyraz jego dążeń ekumenicznych do tego, by wszyscy byli jedno – stwierdził.

Głos zabrał również bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu w rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Polski. – Gdy pracowaliśmy w ramach komisji mieszanej Kościoła Prawosławnego i Katolickiego abp Jeremiasz miał dalekosiężną i szeroką wizję. Ale jednocześnie widział drobiazgi, różne sprawy aktualne i zawsze nas punktualnie zachęcał i inspirował, dzięki czemu można było zrobić wiele wspaniałych rzeczy – wspominał.

Zmarły hierarcha prawosławny przez trzy kadencje był rektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, którą na pogrzebie reprezentował jej obecny rektor ks. prof. Bogusław Milerski. – Abp Jeremiasz był biblistą i znamienitym profesorem teologii. Zwieńczył swoją pracę teologiczną przekładem wielu ksiąg Nowego Testamentu, które zostały opublikowane jako przekład – no właśnie! – przyjaciół. To było znamienne, że arcybiskup potrafił odnaleźć w drugim człowieku swojego przyjaciela. Tak więc, oprócz wymiernych efektów pracy teologicznej i ekumenicznej, stworzył w ChAT wspólnotę przyjaciół. To nie mury, to nie zaplecze techniczne, a właśnie wspólnota – dzięki arcybiskupowi – stała się znakiem rozpoznawczym Akademii – mówił ks. prof. Milerski. Podkreślił również, że abp Jeremiasz był człowiekiem pojednania – nie tylko pomiędzy ludźmi i wyznaniami, ale też pojednania kulturowego i politycznego. – Stał się pomostem pomiędzy Wschodem a Zachodem, a dzięki niemu nasza uczelnia stała się w Polsce szczególną instytucją, która nie tylko krzewi kulturę i teologię różnych Kościołów chrześcijańskich, ale jest instytucją pojednania pomiędzy kulturami i narodami – zauważył rektor ChAT.

Abp Jeremiasz przez ostatnie 34 lata był ordynariuszem prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia, mówiła, że na zawsze pozostanie on w sercach i umysłach ludzi w tym mieście. – Ekscelencjo! Dziękuję za twoją otwartość, niespotykaną energię, hart ducha i życzliwość. Bez ciebie nie istniałaby dzisiaj Dzielnica Czterech Świątyń, miejsce szacunku oraz współpracy międzywyznaniowej. Bez ciebie my bylibyśmy innymi ludźmi – powiedziała.

Podczas pogrzebu odczytano również list kondolencyjny prezydenta Polski Andrzeja Dudy. „Z wdzięcznością wspominamy zasługi świętej pamięci abp. Jeremiasza położone podczas wieloletniego przewodniczenia Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz współorganizacji Zjazdów Gnieźnieńskich. Zapamiętamy go jako orędownika dialogu między różnymi tradycjami chrześcijańskimi” – napisał prezydent.

Uroczystości pogrzebowe zgromadziły liczne grono wiernych Kościoła Prawosławnego i innych Kościołów. Przybyli m.in. zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: oprócz wspomnianych bp. Jerzego Samca i metropolity Sawy również bp M. Karol Babi z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, pastor Mateusz Wichary z Kościoła Chrześcijan Baptystów i bp Wiktor Wysoczański z Kościoła Polskokatolickiego. Obecni byli również m.in. przedstawiciele innych instytucji ekumenicznych – Towarzystwa Biblijnego w Polsce, Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha”.

mk

Czytaj również: