Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Nagroda PRE dla metropolity Sawy

25 stycznia 2021

Metropolita Sawa (fot. mk)

Z okazji imienin metropolity Sawy, zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, w Warszawie odbyły się uroczystości, podczas których przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej wręczyli solenizantowi nagrodę PRE.

Na uroczystość, która miała miejsce 25 stycznia w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie, przybyło liczne grono duchownych i wiernych prawosławnych, a także gości ekumenicznych. Obecni byli m.in. zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) bp Jerzy Samiec, prawosławny ordynariusz lubelsko-chełmski i wiceprezes PRE abp Abel, inni biskupi diecezjalni Kościoła Prawosławnego, prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ks. prof. Bogusław Milerski.

Obchody rozpoczęły się liturgią, której przewodniczył metropolita Sawa. Odprawiono też nabożeństwo dziękczynne. Uroczystość była okazją do przekazania życzeń metropolicie. Bp Jerzy Samiec wręczył solenizantowi nagrodę Polskiej Rady Ekumenicznej – specjalnie zaprojektowaną na tę okazję statuetkę (o jej symbolice pisaliśmy tutaj).

Metropolita Sawa od ponad 22 lat kieruje Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym – jednym z siedmiu Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej. Zasiadał w Komisji Wiara i Ustrój Światowej Rady Kościołów oraz w Katolicko-Prawosławnej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego. Jest profesorem teologii, od blisko 50 lat pracuje w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Z urzędu zasiada też w prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej.

„Od zarania metropolita Sawa zaangażowany jest w ruch ekumeniczny. Uczestniczył w wielu międzynarodowych spotkaniach i konferencjach ekumenicznych, a także w Zgromadzeniach Ogólnych Światowej Rady Kościołów. Polska Rada Ekumeniczna jest szczególnym miejscem uwagi w posłudze hierarchicznej Zwierzchnika Kościoła Prawosławnego w Polsce” – napisano w laudacji, którą odczytał abp Abel.

Nagroda Polskiej Rady Ekumenicznej została ustanowiona w zeszłym roku. Zgodnie z regulaminem „przyznawana jest osobom fizycznym oraz prawnym i innym podmiotom, w kraju i za granicą, szczególnie zasłużonym dla ruchu ekumenicznego w Polsce i na świecie”. Kapitułę nagrody stanowi prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej. W pierwszej edycji kapituła postanowiła nagrodzić osiem osób. Oprócz metropolity Sawy uhonorowano: Danutę i Zbigniewa Baszkowskich, Pelagię i bp. M. Włodzimierza Jaworskich, abp. Alfonsa Nossola, bp. Zdzisława Trandę i prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka (pisaliśmy o tym tutaj). Ze względu na pandemię COVID-19 nie zorganizowano wspólnej gali dla laureatów. Nagrody są wręczane przy okazji nabożeństw Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i innych uroczystości.

 

Laudacja dla metropolity Sawy pdf

 

Zobacz też: fotorelacja z uroczystości