Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Nabożeństwo ekumeniczne i nagroda dla abp. Nossola

21 stycznia 2021

Bp Jerzy Samiec wręcza nagrodę Polskiej Rady Ekumenicznej abp. Alfonsowi Nossolowi (fot. ekumenizm.pl)

 

– Opór stawiany ekumenizmowi jest oporem stawianym Duchowi Świętemu. To nie ekumenizm jest herezją, ale jego odrzucenie nią jest – powiedział abp Alfons Nossol podczas nabożeństwa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Kamieniu Śląskim. Rzymskokatolicki hierarcha został uhonorowany nagrodą Polskiej Rady Ekumenicznej.

Nabożeństwo odbyło się 20 stycznia w kaplicy sanatoryjnej św. Sebastiana w Kamieniu Śląskim. Wzięli w nim udział m.in. abp Alfons Nossol (emerytowany biskup rzymskokatolickiej diecezji opolskiej), bp Jerzy Samiec (zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej), ks. Zygfryd Glaeser (rzymskokatolicki profesor teologii z Uniwersytetu Opolskiego), ks. Wojciech Pracki (proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu), pastor Mariusz Muszczyński (Zbór Zielonoświątkowy „Ostoja” w Opolu).

Kazanie wygłosił abp Alfons Nossol. – Opór stawiany ekumenizmowi jest oporem stawianym Duchowi Świętemu. To nie ekumenizm jest herezją, ale jego odrzucenie nią jest – podkreślał rzymskokatolicki hierarcha. Przypomniał, że Jan Paweł II określił ekumenizm jako imperatyw chrześcijańskiego sumienia. – Bez tego imperatywu nie sposób dziś być w pełni wymiarowym chrześcijaninem – mówił kaznodzieja.

Nagroda dla abp. Nossola

Podczas nabożeństwa bp Jerzy Samiec wręczył abp. Alfonsowi Nossolowi nagrodę Polskiej Rady Ekumenicznej. Rzymskokatolicki hierarcha jest od kilkudziesięciu lat zaangażowany w ruch ekumeniczny. Uczestniczył w dialogu ekumenicznym zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Kierował Instytutem Ekumenicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Radą Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu. Współprzewodniczył Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Był członkiem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Uczestniczył w dialogu katolicko-prawosławnym i katolicko-luterańskim na poziomie międzynarodowym.

– To pod księdza arcybiskupa wpływem następcy duchowni rozumieją, co to znaczy ekumenizm – podkreślił bp Samiec wręczając laureatowi statuetkę zaprojektowaną specjalnie na tę okazję (o symbolice statuetki nagrody PRE pisaliśmy tutaj). – Chcę osobiście, ale też w imieniu wszystkich Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej podziękować za świadectwo wiary, jakie ksiądz arcybiskup dawał, za to, że możemy mówić nie tylko „księże arcybiskupie”, ale „bracie w Chrystusie”. Dziękujemy za tę miłość, której przez twoje działanie doświadczaliśmy – powiedział prezes PRE.

mk

Laudacja dla abp. Alfonsa Nossola pdf

 

Zobacz też:

 

Kazanie abp. Alfonsa Nossola (ekumenizm.pl)

Wręczenie nagrody Polskiej Rady Ekumenicznej (ekumenizm.pl)