Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Dziękczynne nabożeństwo Towarzystwa Biblijnego

2 lutego 2020 Dziękczynne nabożeństwo Towarzystwa Biblijnego

(fot. mk)

 

W Warszawie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, zorganizowane przez Towarzystwo Biblijne w Polsce. Była to okazja do podziękowania Małgorzacie Platajs za pracę na stanowisku dyrektora tej ekumenicznej instytucji. Jednocześnie uczestnicy modlili się o pomyślność dla nowej dyrektor – Igi Zalisz.

W związku z przejściem na emeryturę Małgorzaty Platajs w listopadzie Komitet Krajowy Towarzystwa Biblijnego w Polsce wybrał na nową dyrektor Igę Zalisz, wieloletniego pracownika tej ekumenicznej instytucji (pisaliśmy o tym tutaj). Objęła ona to stanowisko 1 stycznia.

W związku z tą zmianą 1 lutego w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Jego uczestnicy dziękowali za działalność Towarzystwa Biblijnego w Polsce oraz zaangażowanie jego pracowników i członków zarządu. Była to też okazja do modlitwy za odchodzącą i nową dyrektor tej instytucji.

– Droga Igo. Dziękuję ci za dwudziestoletnią współpracę biurko w biurko. Życzę ci Bożego błogosławieństwa i radości z pełnionej funkcji mimo trudów i przeciwności, które mogą się na niej pojawić – mówiła odchodząca dyrektor TB do nowej. Zadedykowała jej również werset z 1. Listu do Koryntian 15,58.

Iga Zalisz podkreślała, że Małgorzatę Platajs cechowała otwartość i wrażliwość na działania ekumeniczne Towarzystwa Biblijnego. Przypomniała też zaangażowanie odchodzącej dyrektor w doprowadzenie do końca ekumenicznego przekładu Biblii, a także w inny projekt TB – „Biblia dla dzieci i młodzieży”. – W imieniu własnym i pozostałych pracowników Towarzystwa Biblijnego chcę podziękować za lata wspólnej pracy, szefowania nam, ale też za bycie mentorem i przyjacielem – powiedziała nowa dyrektor.

Kazanie wygłosił prezes Towarzystwa Biblijnego w Polsce bp Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Podkreślił, że koroną pracy Małgorzaty Platajs było wydanie przez TB jednotomowej Biblii Ekumenicznej (pisaliśmy o tym tutaj). – Bóg określa naszą wielkość tym, jak wielu ludziom służysz, a nie jak wielu ludzi służy tobie – mówił. Ubolewał, że ludzie jednak wolą być w życiu generałami niż szeregowymi. – Przyglądając się zajęciom pracowników Towarzystwa Biblijnego wiele razy widziałem mrówczą pracę, która była wykonywana z benedyktyńską cierpliwością. Małgorzata Platajs zawsze była gotowa pomóc, uczestniczyć, wspierać, być tam, gdzie trzeba było być i zawsze raczej występowała z pozycji szeregowego, a nie generała. Bo Słowo Boże było nie tylko przedmiotem jej pracy, ale podmiotem życia – podkreślił.

W nabożeństwie wzięło udział kilkadziesiąt osób związanych z Towarzystwem Biblijnym w Polsce – byłych i obecnych współpracowników, sympatyków, przedstawicieli różnych Kościołów. Pozdrowienia przekazali m.in. dyrektor Austriackiego Towarzystwa Biblijnego Jutta Henner, dyrektor Szwajcarskiego Towarzystwa Biblijnego Eva Thomi, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza, a także przedstawiciele Kościołów członkowskich TB.

Towarzystwo Biblijne w Polsce jest chrześcijańską organizacją międzywyznaniową, zajmującą się tłumaczeniem, wydawaniem i rozpowszechnianiem Biblii. Istnieje od 1816 r. Jej członkami jest jedenaście Kościołów reprezentujących wszystkie tradycje chrześcijańskie w Polsce. Towarzystwo Biblijne jest członkiem stowarzyszonym Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Zjednoczonych Towarzystw Biblijnych (United Bible Societies).

mk

 

Zobacz też: Towarzystwo Biblijne w Polsce

 

Fotorelacja z nabożeństwa (fot. mk)