Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Annette Kurschus na czele EKD

11 listopada 2021 Annette Kurschus na czele EKD

Bp Annette Kurschus wygłasza kazanie podczas polsko-niemieckiego nabożeństwa ekumenicznego na rzecz pamięci i pokoju, które odbyło się w 2019 r. w Warszawie w związku z 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej (fot. Michał Karski)

 

Bp Annette Kurschus została wybrana na przewodniczącą Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. Jej zastępczynią została bp Kirsten Fehrs. Annette Kurschus od kilku lat wchodzi w skład Komisji Kontaktów Kościoła Ewangelickiego w Niemczech i Polskiej Rady Ekumenicznej.

Od 7 do 10 listopada obradował Synod Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD). Podczas sesji wybrano nowy skład Rady EKD. Znalazło się w nim 15 osób – świeckich i duchownych. Na przewodniczącą Rady synodałowie wybrali ks. Annette Kurschus, prezeskę (biskupkę) Kościoła Ewangelickiego Westfalii. To druga – po bp Margot Käßmann – kobieta na czele EKD. Jej zastępczynią została bp Kirsten Fehrs z Hamburga.

Bp Annette Kurschus ma 58 lat. Od 2012 r. jest prezeską (biskupką) Kościoła Ewangelickiego Westfalii. W 2015 r. weszła w skład Rady EKD i została zastępczynią jej przewodniczącego – bp. Heinricha Bedforda-Strohma. W 2017 r. została przewodniczącą Rady Nadzorczej Niemieckiego Towarzystwa Biblijnego. Od 2016 r. odpowiada w EKD za relacje z Kościołami w Polsce i zasiada w Komisji Kontaktów EKD i PRE.

W 2019 r. bp Annette Kurschus wzięła udział w polsko-niemieckim nabożeństwie ekumenicznym na rzecz pamięci i pokoju, które odbyło się w Warszawie w związku z 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej. – Pamiętanie nie jest łatwym ćwiczeniem. Czasami jest wielkim wyzwaniem, które jednak na koniec może mieć uzdrawiający skutek – mówiła wtedy w swoim kazaniu.

Kościół Ewangelicki w Niemczech jest wspólnotą dwudziestu niemieckich krajowych Kościołów luterańskich, reformowanych i unijnych, do których razem należy ok. 20,7 mln osób. Komisja Kontaktów Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła Ewangelickiego w Niemczech istnieje od 1974 r. Działa na rzecz pogłębiania pojednania między Polską a Niemcami. Daje też możliwość do współpracy i wymiany doświadczeń między Kościołami z obu krajów.

Michał Karski

 

Zobacz też: