Święta listopadowe w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej
Listopad to w różnych Kościołach chrześcijańskich przede wszystkim czas wspominania… Czytaj więcej
W rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej we Frankfurcie nad Odrą odbyło się nabożeństwo, podczas którego upamiętniono tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat. W nabożeństwie udział wzięło wielu ekumenicznych gości, w tym przedstawiciel Gorzowskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.
Nabożeństwo miało miejsce 1 września w Kościele Pokoju we Frankfurcie nad Odrą. Kościół ten od 25 lat jest siedzibą Ekumenicznego Centrum Europejskiego, z którym współpracuje m.in. Gorzowski Oddział PRE. W nabożeństwie udział wzięli m.in. sekretarz oddziału Paweł A. Leszczyński oraz dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim Sławomir Szenwald.
Nabożeństwu przewodniczyli duchowni Kościoła Ewangelickiego Berlina, Brandenburgii i śląskich Górnych Łużyc: ks. superintendent Frank Schürer-Behrmann, ks. Justus Werdin (referent ds. Europy Wschodniej w strukturze Berlińskiego Dzieła Misyjnego) i ks. Gabriele Neumann. Kazanie wygłosił przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech i biskup Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Bawarii ks. Heinrich Bedford-Strohm. W oparciu o słowa Psalmu 34,1–11 mówił o stałej aktualności zabiegów o pokój w Europie i świecie, pogłębianiu pojednania między Polakami i Niemcami na wielu płaszczyznach, a także konieczności przeciwstawiania się m.in. tendencjom nacjonalistycznym i antysemickim.
Przy tej rocznicy warto przypomnieć wkład Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) w rozliczne inicjatywy budujące od ponad 50 lat pokojowe relacje z Polską: Memorandum Wschodnie z 1965 r. czy partnerstwo Polskiej Rady Ekumenicznej z EKD. W ramach tego partnerstwa działa wspólna komisja kontaktów, badano historię Kościołów chrześcijańskich w Polsce i Niemczech oraz przeniesiono doświadczenia w zakresie pokoju i pojednania polsko-niemieckiego na grunt stosunków z sąsiadami Polski zza północnej i wschodniej granicy – Rosjanami, Białorusinami i Ukraińcami.
Nabożeństwo we Frankfurcie nad Odrą było transmitowane na żywo przez ogólnoniemiecką stację telewizyjną ZDF. Można je obejrzeć tutaj.
Na zdjęciu: bp Heinrich Bedford-Strohm, Paweł A. Leszczyński i Sławomir Szenwald (fot. Rafał Mocny)
Listopad to w różnych Kościołach chrześcijańskich przede wszystkim czas wspominania… Czytaj więcej
– Ziemia to nie jest poczekalnia przed Bożym Królestwem, ale… Czytaj więcej
O przezwyciężaniu tendencji antyliberalnych, postawie Kościołów wobec wojny w Ukrainie,… Czytaj więcej