Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Zmiana limitu osób w obrzędach religijnych

13 maja 2020 Zmiana limitu osób w obrzędach religijnych

(fot. mk)

 

Rząd zmniejszył restrykcje związane z zagrożeniem pandemią COVID-19. Zmiany dotyczą również uroczystości religijnych. Od najbliższej niedzieli na jedną osobę biorącą w nich udział będzie musiało przypadać 10 m kw. miejsca sprawowania kultu.

Zmiany są elementem trzeciego etapu znoszenia ograniczeń spowodowanych pandemią COVID-19. Zostały ogłoszone 13 maja podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. Dotyczą luzowania obostrzeń m.in. w działalności gospodarczej, placówkach edukacyjnych i transporcie publicznym.

Zmieniono również ograniczenia dotyczące liczby osób biorących udział w obrzędach religijnych. Przypomnijmy, że limity te kilkakrotnie się zmieniały podczas trwania pandemii. Najpierw w obrzędach mogło uczestniczyć maksymalnie 50 osób, potem zmniejszono tę liczbę do pięciu. Następnie limit ten uzależniono od powierzchni miejsca sprawowania kultu – na jedną osobę biorącą udział w obrzędach musiało przypadać 15 m kw. O korektę tego ostatniego ograniczenia apelowali liderzy religijni, w tym prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec. Proponowali podobne zapisy, jak w przypadku sklepów – tak, aby inne limity obowiązywały w dużych świątyniach, a inne w małych (pisaliśmy o tym tutaj).

Najnowsze przepisy wprawdzie zmniejszają ograniczenia, ale nie odnoszą się do propozycji zawartych w apelu liderów religijnych. Od 17 maja na jedną osobę biorącą udział w obrzędach religijnych będzie musiało przypadać 10 m kw. miejsca sprawowania kultu.