Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Zmarł ks. Jan Gross

25 marca 2014

ks. Jan Gross (fot. Archiwum)

ks. Jan Gross (fot. Archiwum)

W Cieszynie zmarł ks. Jan Gross, wieloletni przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, duchowny luterański, były prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Ks. Jan Gross urodził się w 1938 r. w Starogardzie Gdańskim. W 1960 r. ukończył teologię ewangelicką na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W tym samym roku został ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Pracował w różnych parafiach. Od 1978 r. aż do emerytury w 2004 r. był proboszczem parafii w Mikołowie. Oprócz pracy parafialnej był aktywny również w gremiach kierowniczych Kościoła – zasiadał w Konsystorzu i Synodzie. W latach 2002–2007 pełnił funkcję prezesa Synodu. Udzielał się też w wielu komisjach.

Od 1981 do 2008 r. był przewodniczącym Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Po rezygnacji z tej funkcji Oddział przyznał mu dożywotni tytuł honorowego przewodniczącego Oddziału.

Ks. Jan Gross zmarł w Cieszynie 25 marca. Miał 76 lat. Pozostawił żonę i córkę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29 marca o godzinie 12:00 w kościele Jezusowym w Cieszynie i na miejscowym cmentarzu ewangelickim.