Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Zgromadzenie Ogólne ŚFL 2023 w Krakowie

17 czerwca 2019 Zgromadzenie Ogólne ŚFL 2023 w Krakowie

fot. LWF/Albin Hillert

 

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce będzie gospodarzem 13. Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej w 2023 r. – Organizacja Zgromadzenia z pewnością będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii naszego Kościoła i okazją do promowania różnorodności oraz luteranizmu w polskim społeczeństwie – powiedział bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Rada Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), która obraduje w Genewie od 13 do 18 czerwca, podjęła dzisiaj decyzję, że 13. Zgromadzenie Ogólne tej organizacji odbędzie się od 21 do 27 czerwca 2023 r. w Krakowie [termin został rok później zmieniony na 13–19 września 2023 r. – przyp. red.].

Podczas obrad w Genewie uczestniczyła delegacja Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, w skład której weszli: bp Jerzy Samiec, prezes Synodu ks. Adam Malina oraz koordynatorka ds. kontaktów zagranicznych Anna Wrzesińska. Delegacja zaprezentowała region, Polskę i Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce.

Po prezentacji Rada ŚFL z radością przyjęła zaproszenie bp. Jerzego Samca. – Jesteśmy wdzięczni za zaproszenie przez Kościół i Polaków do goszczenia Zgromadzenia. Modlimy się, aby było to błogosławieństwem dla Kościoła i jego misji, a także dla wspólnoty Kościołów luterańskich na świecie – powiedział prezydent ŚFL abp Panti Filibus Musa.

Organizacja Zgromadzenia z pewnością będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii naszego Kościoła i okazją do promowania różnorodności oraz luteranizmu w polskim społeczeństwie – powiedział bp Jerzy Samiec w swoim zaproszeniu. Wyrażając radość z decyzji Rady, wspomniał, że pomysł zorganizowania Zgromadzenia ŚFL w Polsce zrodził się w 2014 r., ale punktem zwrotnym były obchody jubileuszu 500 lat reformacji w 2017 r. w Polsce. W ramach jubileuszu Kościół Ewangelicko-Augsburski zorganizował szereg działań, w tym uroczyste nabożeństwo i sesję na Zamku Królewskim. W obchodach wzięli udział przedstawiciele ŚFL (ówczesny prezydent bp Munib Younan oraz sekretarz generalny ks. Martin Junge). Byli obecni goście międzynarodowi oraz ekumeniczni, członkowie różnych Kościołów chrześcijańskich, w tym także Kościoła Rzymskokatolickiego z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem na czele, oraz przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą.

Po dzisiejszej decyzji jesteśmy bardzo zadowoleni, ale zdajemy sobie sprawę, że jest to początek długiej drogi prowadzącej do Zgromadzenia. Chcemy, aby zapadło ono w pamięć wszystkim uczestnikom. Jeszcze raz dziękujemy za wybranie naszego Kościoła jako gospodarza kolejnego Zgromadzenia ŚFL. Zabieramy się do pracy! – powiedział bp Samiec. Wyraził też nadzieję, że Zgromadzenie Ogólne ŚFL będzie okazją do złożenia odważnego świadectwa płynącego z wiary w Jezusa Chrystusa. – Dzisiejszy świat potrzebuje jasnego stanowiska Kościoła pośród wyzwań takich, jak niewyobrażalne rozwarstwienie ekonomiczne, zmiany klimatyczne, przymusowa migracja i ponowne pojawienie się nacjonalistycznych haseł, które głośno wykluczają całe grupy społeczne – podkreślił duchowny.

Rada ŚFL powołała również ośmioosobowy komitet, który będzie koordynował przygotowania do kolejnego Zgromadzania. Członkowie komitetu reprezentują siedem regionów ŚFL. W jego skład wchodzi dwoje przedstawicieli z regionu Europy Środkowo-Wschodniej: bp Tamás Fabiny (Kościół Ewangelicki na Węgrzech) i Kadre Arikatnen (Estoński Kościół Ewangelicko-Luterański). Pozostali członkowie to: Colleen Elizabeth Cunningham (Afryka), Leone Chau (Azja), ks. Gustavo Gómez (Ameryka Łacińska i Karaiby), ks. Katherine Altenburg (Ameryka Północna), Amanda Carlshamre (kraje nordyckie) i ks. Klaus Rieth (Europa Środkowo-Zachodnia).

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ponad 60 tys. członków. Jest zorganizowany w sześciu diecezjach. W 133 parafiach pracuje 153 duchownych (księży i diakonów). Oprócz Światowej Federacji Luterańskiej, Kościół ten należy też do Światowej Rady Kościołów, Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie i Polskiej Rady Ekumenicznej.

Światowa Federacja Luterańska zrzesza 148 Kościołów, do których należy 75,5 mln luteran w 99 państwach na całym świecie. Zgromadzenie Ogólne jest najwyższą władzą tej organizacji. Odbywa się co 6–7 lat. Zgromadzenie Ogólne w Krakowie będzie drugim w Europie Środkowo-Wschodniej. W 1984 r. Kościół Ewangelicki na Węgrzech gościł 7. Zgromadzenie Ogólne, które odbyło się w Budapeszcie.

 

Zobacz też: