Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Zgromadzenie Konferencji Kościołów Europejskich

31 maja 2018

Spotkanie dla młodzieży poprzedzające Zgromadzenie Ogólne Konferencji Kościołów Europejskich w Nowym Sadzie (fot. Phil Tanis/CEC)

 

W Nowym Sadzie w Serbii pod hasłem „Będziecie moimi świadkami” rozpoczyna się Zgromadzenie Ogólne Konferencji Kościołów Europejskich. Przez tydzień przedstawiciele różnych Kościołów z całej Europy będą debatować na temat koncepcji sprawiedliwości, świadectwa i gościnności z europejskiej perspektywy chrześcijańskiej.

Podczas Zgromadzenia, które obraduje od 31 maja do 6 czerwca, zaplanowano szereg referatów, warsztatów, dyskusji, wystaw i nabożeństw. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. syryjsko-prawosławny patriarcha Antiochii Ignacy Efrem II, prymas luterańskiego Kościoła Szwecji abp Antje Jackelén czy prezydent Federacji Kościołów Ewangelickich we Włoszech ks. Luca Negro. Odbędzie się też dyskusja panelowa na temat chrześcijańskiej obecności i świadectwa w przyszłości Europy. Wezmą w niej udział bp Petra Bosse-Huber z Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i prymas Kościoła Anglii abp Justine Welby.

W programie znalazły się również warsztaty, m.in. na temat ekumenicznej wspólnoty Kościołów, wolności religijnej, zmian klimatycznych, zagadnień bioetycznych, prześladowań chrześcijan, demokracji i populizmu, pomocy uchodźcom, eklezjologii i dialogu międzyreligijnego w kontekście migracji czy roli religii w kontekście konfliktów i pokoju.

Utworzona w 1959 r. Konferencja Kościołów Europejskich jest wspólnotą 116 Kościołów tradycji anglikańskiej, prawosławnej, protestanckiej i starokatolickiej oraz ponad 40 organizacji stowarzyszonych w całej Europie. Polska Rada Ekumeniczna współpracuje z Konferencją Kościołów Europejskich. Wszystkie Kościoły członkowskie PRE są także członkami KKE.

Zgromadzenie Ogólne jest najwyższą władzą Konferencji Kościołów Europejskich, wyznaczającą kierunki działania tej organizacji w kolejnych latach. W skład Zgromadzenia wchodzą delegaci Kościołów i organizacji członkowskich. Tegoroczne Zgromadzenie zostało poprzedzone spotkaniem dla młodzieży. Wzięli w nim udział młodzi chrześcijanie różnych wyznań w wieku 18–30 lat, którzy również dyskutowali na temat świadectwa, sprawiedliwości i gościnności.

mk

Zobacz też: assembly2018.ceceurope.org