Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Wystawa o Biblii

10 października 2016 Wystawa o Biblii

Osiemnastowieczny zwój Tory (fot. Michał Karski)


W Warszawie otwarto wystawę „Biblia – najważniejsza księga świata”. Wśród eksponatów znalazły się m.in. oryginały i kopie rękopisów i starodruków, zwój Tory czy zrekonstruowana prasa drukarska Gutenberga. Wystawę przygotowało Muzeum Biblii w Wuppertalu we współpracy z Towarzystwem Biblijnym w Polsce.

Otwarcie wystawy miało miejsce 10 października w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Obecni byli przedstawiciele różnych wyznań, ludzie nauki, mediów. Wśród przybyłych znaleźli się m.in. prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec oraz rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ks. prof. Bogusław Milerski.

Gości przywitała dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs. Następnie głos zabrał szef Muzeum Biblii w Wuppertalu Stefan Drüeke. Zaprezentował on zebranym kilka eksponatów z wystawy. Opowiadał też o historii powstawania i kopiowania Biblii.

Wśród zaprezentowanych na wystawie eksponatów wuppertalskiego Muzeum Biblii znalazły się m.in. oryginały i kopie rękopisów i starodruków biblijnych (np. trzynastowieczny rękopis Wulgaty), tabliczki z pismem klinowym, osiemnastowieczny zwój Tory, fragmenty starożytnych papirusów zapisanych tekstem. Można też obejrzeć zrekonstruowaną prasę drukarską Gutenberga i zobaczyć jak działa.

Towarzystwo Biblijne w Polsce zaprezentowało współczesne przekłady Biblii na różne języki świata, Biblie zapisane alfabetem Braille’a czy Biblie w wersji elektronicznej. Ponadto zwiedzający mogą się zapoznać z historią Biblii oraz działalnością Towarzystwa Biblijnego w Polsce, które w tym roku obchodzi 200-lecie swojego istnienia.

Wystawę można oglądać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie od 10 do 15 października w godz. 9–19 w dni powszednie oraz 9–14 w sobotę.

mk

Zobacz też:


Poniżej fotorelacja z otwarcia wystawy (fot. Michał Karski)