Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Wszyscy musimy budować pokój

24 marca 2011

Światowa Rada Kościołów i Polska Rada Ekumeniczna zachęcają Kościoły do obchodów 22 maja Światowej Niedzieli na rzecz Pokoju. Pomysł ten jest związany z Międzynarodową Ekumeniczną Konferencją Pokojową, która w maju odbędzie się na Jamajce.

„Propagujmy pogląd, że pokój jest czymś, czego wszyscy potrzebujemy oraz co wszyscy możemy i musimy budować – każdego dnia i wszędzie” – napisał w swym liście dotyczącym tej inicjatywy sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (ŚRK) ks. Olav Fykse Tveit.

Od 17 do 25 maja w Kingston na Jamajce odbędzie się Międzynarodowa Ekumeniczna Konferencja Pokojowa, będąca zwieńczeniem Dekady Przezwyciężania Przemocy – projektu realizowanego przez Światową Radę Kościołów od 2001 r. Sekretarz generalny ŚRK zachęca Kościoły, by zorganizowały 22 maja na swoim lokalnym gruncie obchody Światowej Niedzieli na rzecz Pokoju i w ten sposób połączyły się duchowo z uczestnikami konferencji na Jamajce.

Również Polska Rada Ekumeniczna zwraca się do swoich Kościołów członkowskich z prośbą o przyłączenie się do tej inicjatywy, przekazanie podczas nabożeństwa informacji o konferencji w Kingston oraz zmówienie modlitwy o pokój na świecie.

Światowa Rada Kościołów proponuje odczytanie podczas tych nabożeństw fragmentu z listu ap. Pawła do Efezjan 2,14-22, zaczynającego się od słów: „On bowiem jest naszym pokojem”. Zachęca też do zmówienia modlitwy o pokój, napisanej przez młodych ludzi z Karaibów. „Jeśli wszyscy – zarówno ci na Jamajce, jak i wspólnoty na całym świecie – zmówimy tę modlitwę, będziemy jedno w Duchu” – napisał ks. Tveit.

Materiały na temat obchodów Światowej Niedzieli na rzecz Pokoju (pieśni, modlitwy, rozważanie biblijne, plakat), a także szersze informacje dotyczące Międzynarodowej Ekumenicznej Konferencji Pokojowej oraz Dekady Przezwyciężania Przemocy można znaleźć tutaj.

mk