Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Wspomnienie luterańskiego ekumenisty

9 grudnia 2012

Wspomnienie ks. Jana Hausego, Warszawa (fot. Aldona Karska)

Przekazanie insygniów ks. Jana Hausego. Od lewej: bp Jerzy Samiec, ks. Piotr Gaś, ks. Paweł Hause,

Marek Hause, bp płk Mirosław Wola oraz ks. płk Andrzej Fober (fot. Aldona Karska)

Z okazji wydania książki „W służbie Bogu i ojczyźnie” w warszawskim kościele ewangelicko-augsburskim Św. Trójcy wspominano ks. Jana Hausego, zmarłego w 2009 r. luterańskiego duchownego i wieloletniego przewodniczącego Warszawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Uroczystość odbyła się 9 grudnia podczas niedzielnego nabożeństwa. Ks. Jana Hausego wspominał zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec. Mówił o czterech obszarach zaangażowania ks. Hausego: duszpasterstwo w opuszczonych parafiach, prowadzenie biblioteki Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, duszpasterstwo wojskowe oraz kontakty ekumeniczne. – Dla niego ekumenia to nie była tylko praca, ale służba w dostrzeganiu sióstr i braci innych wyznań – podkreślił bp Samiec.

Ks. Jan Hause w latach 1995-1999 sprawował funkcję pierwszego po 1989 r. naczelnego kapelana Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Podczas uroczystości rodzina duchownego przekazała jego insygnium – orła z krzyżem kapelańskim – obecnemu kierownictwu EDW. Bp płk Mirosław Wola, naczelny kapelan EDW, przekazał rodzinie flagę, która przykrywała trumnę ks. Hausego.

Po nabożeństwie w podziemiach kościoła odbyła się promocja książki „W służbie Bogu i ojczyźnie”. To zbiór kazań, artykułów i tekstów wystąpień ks. Jana Hausego oraz wspomnień jego osoby. Znajdziemy tam m.in. artykuł „30 lat w służbie ekumenii”, w którym ks. Hause opowiada o swoich doświadczeniach i refleksjach związanych z ruchem ekumenicznym. Redaktorem książki jest syn duchownego – ks. Paweł Hause.

Podczas promocji, obok redaktora książki, głos zabierali m.in. były prezes Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Adam Kuczma z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, prezeska Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha” Danuta Baszkowska z Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Alina Janowska w Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. – Spotykaliśmy się z ks. Janem na forum ekumenicznym. On nigdy nie opuszczał nabożeństw ekumenicznych na Piwnej – wspominał ks. Kuczma.

mk