Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Wielkie święto muzyki

5 czerwca 2017 Wielkie święto muzyki

(fot. Elżbieta Olek)


W Lublinie odbył się Ekumeniczny Zjazd Chórów. W warsztatach i koncercie udział wzięło pięć chórów z parafii luterańskich Diecezji Warszawskiej oraz kilka chórów z parafii różnych wyznań w Lublinie, a także chór akademicki i soliści.

Zjazd miał miejsce od 13 do 14 maja w Lublinie. W ramach Zjazdu Chórów Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego do Lublina przybyło pięć chórów ewangelickich: chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi pod dyrekcją Adama Świderskiego, chóry Semper Cantamus i Vox Gaudi z Parafii Św. Trójcy w Warszawie pod dyrekcją Zuzanny Kuźniak, Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga z Radomia pod dyrekcją Katarzyny Rudkowskiej oraz chór Concordia z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu pod dyrekcją Magdaleny Szymańskiej.

Oprócz przyjezdnych w Zjeździe wzięły udział chóry z lubelskich parafii różnych wyznań: chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Trójcy pod dyrekcją Adama Załęskiego, chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego pod dyrekcją Andrzeja Boubleja, chór Cum Sanctis z Parafii Rzymskokatolickiej Matki Boskiej Różańcowej w Lublinie pod dyrekcją Barbary Pazur, a także Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przygotowany przez Monikę Mielko-Remiszewską. Wystąpili również soliści: Ewa Lalka – sopran, Julian Lewandowski – sopran chłopięcy, Piotr Olech – alt, Rafał Grozdew – tenor i Tomasz Raff – bas, Zespół Instrumentów Dawnych Senza Battuta pod dyrekcją Dominika Mielko, a także chór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego Gloria z Brześcia (Białoruś) pod dyrekcją Olesji Zvorykiny.

Dzięki tak zróżnicowanej grupie wykonawców Zjazd nabrał charakteru ekumenicznego i międzynarodowego. Dlatego organizatorzy – Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lublinie oraz Diecezja Warszawska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – postanowili nazwać tegoroczne spotkanie chórów Ekumenicznym Zjazdem Chórów – świętem muzyki na 700-lecie Lublina i 500-lecie reformacji. Nazwa nawiązywała do jubileuszy, jakie w tym roku obchodzą nie tylko ewangelicy na świecie, ale również samo miasto Lublin. Patronat honorowy nad Zjazdem objął prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Zjazd rozpoczął się w południe 13 maja w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Najpierw chóry mogły wziąć udział w warsztatach wokalnych, a później w licznych próbach. W tym roku każdy z wykonawców miał bowiem do zaprezentowania oprócz własnego repertuaru także jedną pieśń z kantat Jana Sebastiana Bacha. Utwory te nawiązywały do konkretnego okresu liturgicznego, np. Bożego Narodzenia, Epifanii, Wielkanocy. Organizatorzy chcieli w ten sposób muzycznie zilustrować rok liturgiczny wspólny dla trzech tradycji chrześcijańskich: prawosławia, katolicyzmu i ewangelicyzmu.

Po kilkugodzinnych próbach i warsztatach chórzyści mieli okazję wystąpić podczas koncertu galowego, otwartego dla mieszkańców Lublina. Koncert rozpoczęli słowem pozdrowienia abp Abel, ordynariusz prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy rzymskokatolickiej Archidiecezji Lubelskiej, Jarosław Dzięgielewski, przewodniczący Rady Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Halina Drozd, dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim województwa lubelskiego, Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina, oraz bp Jan Cieślar, zwierzchnik Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Koncert Galowy prowadzili Natalia Zanni-Lewandowska oraz prof. Sławomir Jacek Żurek. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lublinie otrzymała Srebrny Medal 700-lecia Miasta Lublin „w dowód uznania za wkład i zaangażowanie w rozwój miasta oraz zasługi na rzecz jego mieszkańców”.

Koncert galowy podzielony był na dwie części. W pierwszej zaprezentowały się wszystkie przyjezdne chóry. W drugiej części Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wraz z chórem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Trójcy w Lublinie, solistami oraz  Zespołem Instrumentów Dawnych Senza Battuta wykonali kantatę „Ein feste Burg ist unser Gott” (BWV 80) Jan Sebastiana Bacha. Sala widowiskowa Centrum Spotkania Kultur wypełniła się niemal po brzegi. Występom wszystkich chórów towarzyszył głośny aplauz.

Po koncercie chórzyści udali się do Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie spędzili miły wieczór integrując się i biesiadując. Następnego dnia wykonawcy i lubelscy parafianie spotkali się w kościele Ewangelicko-Augsburskim Św. Trójcy na nabożeństwie, podczas którego kazanie wygłosił bp Jan Cieślar. Wszyscy uczestnicy nabożeństwa zaproszeni zostali następnie do ogrodu parafialnego na barbecue. Goście chętnie skorzystali również z możliwości zwiedzenia Lublina.

Ekumeniczny Zjazd Chórów odbił się pozytywnym echem nie tylko w luterańskiej Diecezji Warszawskiej, ale również w samym Lublinie. Relacje telewizyjne, radiowe i prasowe z tego wydarzenia przeprowadziły lokalne media. W lubelskim „Gościu Niedzielnym” o Zjeździe napisano m.in.: „Koncert był niebywałą podróżą po roku liturgicznym, który jest tym, co łączy wszystkie wyznania, a kantaty poszczególnych okresów liturgicznych wypełniały przestrzeń sali operowej i serca słuchaczy. Uświetnienie spotkania stanowiła kantata BWV 80 »Ein feste Burg ist unser Gott« Jana Sebastiana Bacha!”.

Ekumeniczny Zjazd Chórów został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Lublin, Urzędu Marszałkowskiego województwa lubelskiego, a także Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko Augsburskiego.

ks. Grzegorz Brudny


Fotorelacja z Ekumenicznego Zjazdu Chórów (fot. Jarosław Błaszkowski, Anna Dutkowska, Elżbieta Olek)