Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

W Krakowie o pokoju i prawdzie

29 listopada 2011

Pod hasłem „Echo Asyżu” odbyło się w Krakowie międzyreligijne spotkanie w intencji pokoju. We wspólnej modlitwie i dyskusji uczestniczyli żydzi, muzułmanie i chrześcijanie różnych wyznań.

Spotkanie odbyło się 24 listopada. Rozpoczęło się modlitwą ekumeniczną w rzymskokatolickim kościele św. Katarzyny. Następnie miał miejsce panel dyskusyjny „Obowiązki wobec prawdy, obowiązki wobec pokoju”.

Dr Zofia Radzikowska podkreśliła, że prawda i pokój w judaizmie często występują razem. Zwróciła uwagę na to, że w człowieku tkwią trzy zasadnicze siły: dobroć, bojaźń Boża i prawda.

Z kolei mufti Ligi Muzułmańskiej w Polsce Nidal Abu Tabak mówił, że człowiek w życiu szuka szczęścia, a nikt nie zazna go bez pokoju. – Pokój wymaga miłosierdzia wobec ludzi, narodu, jego pierwszym warunkiem jest bezwarunkowa miłość – podkreślił.

Obowiązków wobec prawdy jest wiele, ale najważniejszy to sprawiedliwość – wyjaśniał. Dodał, że aby być sprawiedliwym, trzeba umieć przyjąć prawdę od różnych osób. – Jeżeli nie potrafimy przyjąć jej od każdego, to nie jesteśmy sprawiedliwi – mówił. Jego zdaniem dużym problemem jest to, że wielu ludzi przyjmuje tylko swoją prawdę.

Rolę dialogu podkreślał luteranin dr Janusz Witt, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Krzyżowej. – Powinniśmy się częściej spotykać, ponieważ tylko dzięki dialogowi jest możliwe wspólne dochodzenie do prawdy – mówił. Natomiast slawista i cerkiewista prof. Aleksander Naumow zauważył, że pokój to nie tylko brak wojen, ale przede wszystkim stan ducha człowieka, narodu, który także promieniuje nim na zewnątrz.

Redaktor Janusz Poniewierski z miesięcznika „Znak” zaznaczył, że prawda i pokój idą razem. – Nie można starać się o pokój kosztem prawdy i o prawdę kosztem pokoju – mówił.

Po dyskusji uczestnicy spotkania przeszli ze światłami na pl. Wolnica na krakowskim Kazimierzu. Tam odbyło się spotkanie międzyreligijne, podczas którego głos zabrali przedstawiciele różnych religii.

Bp Grzegorz Ryś, rzymskokatolicki biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, powiedział, że dobro jest wszystkim ludziom zadane. – Możemy iść ku niemu z różnych powodów, ale są takie jego obszary, w których myślimy tak samo – mówił. I zachęcał do działania. – Nie jesteśmy skazani tylko na tolerancję, możemy wspólnie zrobić coś, co jest dobre: spróbujmy postawić studnię w Sudanie, która da ludziom wodę – apelował katolicki hierarcha.

Z kolei rabin Icchak Horowitz mówił, że jest jedno słowo, które każdy na świecie używa, by wyrazić bliskość – to brat. – Chciałbym was prosić o włączenie się do wspólnej modlitwy – powiedział.

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Krakowie i przewodniczący Krakowskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Roman Pracki podkreślił, że nie warto tracić czasu na budowanie murów między ludźmi, gdy w tym czasie można zbudować niejedną studnię dla Sudanu. Głos zabierali również proboszcz krakowskiej parafii prawosławnej ks. Jarosław Antosiuk oraz mufti Nidal Abu Tabak.

Wydarzeniu towarzyszyła kwesta Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz budowy studni w Sudanie. Spotkanie uświetniła muzyka i śpiew Grzegorza Turnaua.

Organizatorami spotkania „Echo Asyżu” byli m.in.: rzymskokatolicka Archidiecezja Krakowska, Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie, Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie, Polska Akcja Humanitarna. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Katolicka Agencja Informacyjna.

źródło: KAI

__________________

Zobacz też: Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej