Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Uczcijmy uchodźców, którzy zginęli

16 czerwca 2014

Konferencja Kosciolow EuropejskichSekretarze generalni Konferencji Kościołów Europejskich i Komisji Kościołów ds. Migrantów w Europie zwracają się do swoich Kościołów i organizacji członkowskich z prośbą o uczczenie podczas nabożeństw 22 czerwca uchodźców, którzy stracili swoje życie podczas próby przedostania się do Europy.

Ks. Guy Liagre, sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europejskich, i Doris Peschke, sekretarz generalna Komisji Kościołów ds. Migrantów, skierowali do Kościołów i organizacji członkowskich list, w którym zwracają uwagę na dramat uchodźców. Między 1988 a 2013 r. udokumentowano ponad 19 tys. przypadków osób, które w poszukiwaniu godnego życia zginęły próbując przedostać się do Unii Europejskiej, przede wszystkim do Włoch, Grecji, Hiszpanii, na Maltę. Wojna domowa w Syrii przyniosła z kolei 2,8 mln uchodźców.

Autorzy listu przypominają apel zeszłorocznego Zgromadzenia Ogólnego Konferencji Kościołów Europejskich w Budapeszcie o uczczenie w dorocznej modlitwie uchodźców, którzy stracili życie podczas swojej ucieczki. Jako termin takiej modlitwy sugeruje się niedzielę najbliższą Światowego Dnia Uchodźcy (20 czerwca). W tym roku wypada ona 22 czerwca.

Komisja Kościołów ds. Migrantów w Europie oraz Niemieckie Stowarzyszenie Ekumeniczne „Azyl w Kościele” wydały wspólnie materiały pomocne w organizacji nabożeństw i modlitw upamiętniających tragicznie zmarłych uchodźców (materiały do pobrania poniżej).

Utworzona w 1959 r. Konferencja Kościołów Europejskich jest wspólnotą ponad 100 Kościołów tradycji anglikańskiej, prawosławnej, protestanckiej i starokatolickiej oraz 40 organizacji stowarzyszonych w całej Europie. Polska Rada Ekumeniczna współpracuje z Konferencją Kościołów Europejskich. Wszystkie Kościoły członkowskie PRE są także członkami KKE.


Pobierz: