Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Towarzystwo Biblijne w Polsce ma 200 lat

6 czerwca 2016 Towarzystwo Biblijne w Polsce ma 200 lat

Sesja popularnonaukowa w Bibliotece Narodowej (fot. Marek Bożek)


– Wszystkie Kościoły posługujące się językiem polskim są beneficjentami działalności Towarzystwa Biblijnego w Polsce
– powiedział bp Edward Puślecki podczas uroczystości związanych z 200-leciem istnienia tej ekumenicznej organizacji. W Warszawie z okazji tego jubileuszu zorganizowano okolicznościowy koncert, sesję popularnonaukową oraz ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne. Zaprezentowano również najnowszy tom ekumenicznego przekładu Starego Testamentu – Księgi Historyczne.

Pierwszym akcentem obchodów jubileuszowych był koncert Beaty Bednarz, który odbył się 3 czerwca w kościele zielonoświątkowym. Następnego dnia w Bibliotece Narodowej miała miejsce sesja popularnonaukowa, podczas której przypominano historię Towarzystwa Biblijnego w Polsce, a także mówiono o obecnej działalności tej ekumenicznej organizacji.

Działania Towarzystwa Biblijnego w Polsce to nie fakt medialny czy wirtualny, lecz historyczny – podkreślał prezes Towarzystwa Biblijnego (TB) bp Edward Puślecki. Pozdrowienia przekazali przedstawiciele organizacji współpracujących z Towarzystwem Biblijnym w Polsce – Jutta Henner z Austriackiego Towarzystwa Biblijnego oraz ks. Jan Stefanów ze Zgromadzenia Katolickiej Federacji Biblijnej.

Dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs opowiadała o historii tej organizacji. – Można powiedzieć, że Towarzystwa Biblijne były swego rodzaju pierwszym ruchem ekumenicznym, powstałym na bazie ruchu przebudzeniowego – mówiła. Z kolei prof. Janusz Maciuszko zaprezentował wybrane sylwetki biblistów i tłumaczy współpracujących z Towarzystwem Biblijnym. Wspominał takie postaci, jak: bp prof. Jan Szeruda, ks. prof. Karol Wolfram, ks. prof. Wiktor Niemczyk, ks. prof. Jan Bogusław Niemczyk, ks. prof. Witold Benedyktowicz, ks. prof. Alfred Tschirschnitz czy ks. dr Edward Bałakier.

Podczas spotkania w Bibliotece Narodowej odbyła się również prezentacja najnowszego wydawnictwa Towarzystwa Biblijnego w Polsce – ekumenicznego przekładu Ksiąg Historycznych Starego Testamentu. Jest to już czwarty wydany tom Starego Testamentu w tym przekładzie. Do wydania ostatniego, a tym samym całej Biblii, pozostały już tylko Księgi Prorockie. Towarzystwo Biblijne ma nadzieję, że uda się to jeszcze w tym roku. Tom z Księgami Historycznymi zaprezentował Jerzy Betlejko, członek redakcji naukowej przekładu. Mówił również o tym, jak wyglądają kolejne etapy prac nad przekładem: tłumaczenie, redakcja, konsultacje.

W związku z jubileuszem Towarzystwo Biblijne w Polsce przyznało osobom zasłużonym dla tej organizacji okolicznościowe medale. Uhonorowani zostali: była wieloletnia dyrektor TB Barbara Enholc-Narzyńska, były przewodniczący Komitetu Krajowego TB bp Zdzisław Tranda, wieloletni pracownik TB Emma Nawrocka, a także wspomniani już wcześniej Jutta Henner i ks. Jan Stefanów.

Ostatniego dnia obchodów jubileuszowych, 5 czerwca, w kościele luterańskim Św. Trójcy w Warszawie odbyło się ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne. Kazania wygłosili abp Marian Gołębiewski z Kościoła Rzymskokatolickiego i bp Edward Puślecki w Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. – Czytanie Biblii jest uczeniem się spojrzenia na świat oczyma Boga – mówił katolicki hierarcha. Z kolei bp Puślecki zwracał uwagę na to, że Towarzystwo Biblijne wyprzedziło wiele młodszych Kościołów i organizacji ekumenicznych. – Uważam, że nie tylko jedenaście Kościołów członkowskich, ale wszystkie Kościoły posługujące się językiem polskim są beneficjentami działalności Towarzystwa Biblijnego w Polsce – zaznaczył duchowny metodystyczny.

Podczas nabożeństwa przedstawiciele Kościołów członkowskich TB czytali intencje modlitewne. Zebrano również ofiarę na pomoc dla Towarzystwa Biblijnego na Białorusi. Na płocie kościoła luterańskiego Św. Trójcy zaprezentowano wystawę o działalności Towarzystwa.

Założone w 1816 r. Towarzystwo Biblijne w Polsce jest chrześcijańską organizacją międzywyznaniową, zajmującą się tłumaczeniem, wydawaniem i rozpowszechnianiem Biblii. Zrzesza jedenaście Kościołów członkowskich. Jest członkiem stowarzyszonym Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Zjednoczonych Towarzystw Biblijnych.

Michał Karski