Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Święto Biblii w Szczecinie

17 października 2010

W Szczecinie po raz pierwszy zorganizowano Ekumeniczne Święto Biblii. W programie znalazło się czytanie tekstów biblijnych na głównym deptaku miasta, koncerty, wystawa, panel dyskusyjny oraz nabożeństwo ekumeniczne.

Święto Biblii odbyło się od 15 do 16 października. Zostało zorganizowane przez Szczecińską Inicjatywę Ekumeniczną, w skład której wchodzą Kościoły: Chrześcijan Baptystów, Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicznych Chrześcijan, Prawosławny, Rzymskokatolicki oraz Zielonoświątkowy.

Pierwszego dnia Święta, w godzinach popołudniowych na szczecińskim deptaku Bogusława miało miejsce głośne czytanie Biblii przez duchownych tych Kościołów. – Na znak tego, że Biblię czytać można w każdym miejscu i o każdej porze – wyjaśnił baptystyczny pastor Bartosz Kaczorek. Wieczorem w rzymskokatolickiej bazylice Jana Chrzciciela odbył się koncert Beaty Bednarz.

Drugi dzień imprezy rozpoczął się od otwarcia w Książnicy Pomorskiej wystawy dotyczącej Biblii. Zaprezentowane zostały jedne z najcenniejszych zbiorów tej biblioteki: ręcznie pisana Biblia Vulgata z przełomu XIII i XIV w., stare druki Biblii różnych wyznań chrześcijańskich w wielu językach (od XVI do XVIII w.), a także Tora i Koran.

Następnie w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbył się panel dyskusyjny „Ekumeniczny przekład Pisma Świętego”. Wzięli w nim udział dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs (Kościół Ewangelicko-Augsburski) oraz bibliści: z Uniwersytetu Szczecińskiego ks. prof. Jan Flis (Kościół Rzymskokatolicki), z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie prof. Kalina Wojciechowska (Kościół Ewangelicko-Augsburski) i dr Jerzy Ostapczuk (Kościół Prawosławny) oraz z Warszawskiego Seminarium Teologicznego ks. dr Leszek Jańczuk (Kościół Zielonoświątkowy).

Ekumeniczne Święto Biblii w Szczecinie zakończyło się nabożeństwem ekumenicznym i koncertem chóru „Cantore Gospel” w rzymskokatolickiej Bazylice Archikatedralnej. Podobne imprezy organizowane są również w ciągu roku w innych miastach Polski. Od dwóch lat w maju Towarzystwo Biblijne organizuje Warszawskie Ekumeniczne Święto Biblii (o tegorocznym pisaliśmy tutaj).

źródło: KAI/gazeta.pl

fot. mk

_____________________

Fotorelacje ze Święta Biblii w Szczecinie na stronach internetowych: