Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Świeć przykładem!

29 września 2017 Świeć przykładem!

„Mały element odblaskowy na plecaku czy ubraniu [pieszego] sprawia, że kierowca otrzymuje ostrzeżenie, że po drodze ktoś się porusza. W trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach apelujemy o włączenie się w akcję »Świeć przykładem« i noszenie odblasków. To naprawdę może uratować życie i zdrowie!” – czytamy we wspólnym apelu Policji, Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej.

Apel został podpisany 29 września w warszawskiej siedzibie Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. Jego sygnatariuszami są zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik oraz dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza.

Zgodnie z prawem, każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierowców. Policja oraz partnerzy ekumeniczni w trosce o bezpieczeństwo na drogach zachęcają we wspólnym apelu do noszenia elementów odblaskowych, które ułatwiają kierowcom dojrzenie pieszych na drodze po zmierzchu.

Poniżej pełny tekst apelu

 

Odblaski mogą uratować życie pieszych!

Noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest zła widoczność i jest ciemno. Jeśli osoba jest słabo widoczna na drodze, łatwiej może zostać potrącona przez samochód. Mały element odblaskowy na plecaku czy ubraniu sprawia, że kierowca otrzymuje ostrzeżenie, że po drodze ktoś się porusza.

W trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach apelujemy o włączenie się w akcję „Świeć przykładem” i noszenie odblasków. To naprawdę może uratować życie i zdrowie!

nadinsp. Jan Lach, zastępca Komendanta Głównego Policji
ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
ks. dr Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej