Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Światowa Rada Kościołów ma 70 lat

23 sierpnia 2018

 

Dziś mija 70 lat od utworzenia Światowej Rady Kościołów – największej organizacji ekumenicznej na świecie. Z tej okazji prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec skierował do sekretarza generalnego ŚRK list, w którym wspomniał o „różnych temperaturach, kolorach i zapachach światowego chrześcijaństwa, których doświadczamy i dostrzegamy w ŚRK”.

W drugiej połowie sierpnia 1948 r. w Amsterdamie zgromadziło się 351 oficjalnych delegatów 145 Kościołów z 44 państw. 23 sierpnia powołali oni do życia Światową Radę Kościołów. Obecnie jest to największa organizacja ekumeniczna na świecie. Należy do niej 350 Kościołów tradycji anglikańskiej, prawosławnej, protestanckiej, starokatolickiej i in., które reprezentują razem ponad 550 milionów wiernych w ponad 110 krajach na całym świecie. Członkami Światowej Rady Kościołów są cztery polskie Kościoły: Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Wszystkie te Kościoły są również członkami Polskiej Rady Ekumenicznej, która posiada status rady stowarzyszonej ze Światową Radą Kościołów.

Kościół Rzymskokatolicki nie jest członkiem Światowej Rady Kościołów, ale aktywnie z nią współpracuje, szczególnie od czasu ogłoszenia przez sobór watykański II Dekretu o ekumenizmie w 1965 r. Z okazji tegorocznego jubileuszu siedzibę ŚRK w Genewie odwiedził w czerwcu papież Franciszek, który wziął udział w modlitwie i spotkaniach ekumenicznych (pisaliśmy o tym tutaj).

Celem działania Światowej Rady Kościołów jest jedność chrześcijan, którą promuje w wierze, świadectwie i służbie na rzecz sprawiedliwego i żyjącego w pokoju świata.

Z okazji jubileuszu 23 sierpnia w reformowanym Nowym Kościele (Nieuwe Kerk) w Amsterdamie odbędzie się uroczyste nabożeństwo ekumeniczne. Ponadto zaplanowano również sympozjum na temat „Gościnność na drodze pielgrzyma do pokoju i sprawiedliwości” oraz „Marsz pokoju” ulicami Amsterdamu.

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec skierował z okazji jubileuszu list gratulacyjny do sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów ks. Olava Fykse Tveita. Wspomniał w nim o „różnych temperaturach, kolorach i zapachach światowego chrześcijaństwa, których doświadczamy i dostrzegamy w ŚRK. Pojednana różnorodność nie jest bowiem dla ŚRK teologicznym spektaklem, ale codziennym oddechem. Nawet jeśli w ferworze konfesyjnych walk i w zniechęceniu ekumenizmem zdajemy się o tym zapominać, jesteśmy jednak świadomi Bożej łaski, która pozwala nam ujrzeć jedność w wierze mimo różnic i naszej małowierności”.

mk

Zobacz też: materiały związane z 70. rocznicą utworzenia Światowej Rady Kościołów