Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Spotkanie z delegacją prawosławnych z USA

2 grudnia 2011

Uczestnicy spotkania na schodach siedziby PRE (fot. MD)

W siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Kościołów zrzeszonych w PRE z delegacją Greckiej Archidiecezji Kościoła Prawosławnego USA. Rozmawiano m.in. o wolności religijnej i prawach człowieka.

Spotkanie odbyło się 1 grudnia. Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) abp Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego przedstawił historię, strukturę oraz działalność Rady. Szczególną uwagę skupił na projekcie „Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów na Ukrainie, Białorusi, w Polsce i w Niemczech”, prowadzonym przez PRE.

W imieniu delegacji z USA przemawiał Archont Anthony J. Limberakis. W swoim wystąpieniu powiedział, że delegacja przyjechała do Warszawy w związku z prezydencją Polski w Unii Europejskiej. Poprzez swoją wizytę archonci pragną promować przestrzeganie praw człowieka i wolności religijnej na świecie, a szczególnie w granicach Patriarchatu Ekumenicznego. Wyrażają także poparcie dla Turcji w procesie przystąpienia do UE, o ile prawa te będą przestrzegane.

Goście przedstawili także swoje zaangażowanie w sprawy kościelne w ramach Bractwa Św. Apostoła Andrzeja – Bractwa Archontów Patriarchatu Ekumenicznego. Podczas spotkania rozmawiano o sytuacji religijnej w Turcji i Patriarchacie Ekumenicznym, a także o możliwości wspierania idei wolności religijnej.

W skład amerykańskiej delegacji weszli wspomniany Archont Anthony J. Limberakis (National Commander), a także Archont Andrew E. Manatos (Regional Commander, Waszyngton) oraz Archont Hon. B. Theodore Bozonelis (Regional Commander, New Jersey).

Ze strony PRE oprócz abp. Jeremiasza obecni byli: ks. M. Karol Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów), prezbiter Gustaw Cieślar (Kościół Chrześcijan Baptystów), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany), ks. Ireneusz Lukas (dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościół Ewangelicko-Augsburski) oraz ks. Doroteusz Sawicki (Kościół Prawosławny).

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie: II sekretarz ds. politycznych Michael Rosenthal, asystentka ds. politycznych Katarzyna Dragan oraz tłumaczka Joanna Zasuń.

PRE