Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Spotkanie prezydenta z przedstawicielami religii

27 stycznia 2017 Spotkanie prezydenta z przedstawicielami religii

Pałac Prezydencki w Warszawie (fot. Michał Karski)

 

Jako Kościoły mniejszości, które czasami same odczuwają skutki nieodpowiedzialnych zachowań czy wypowiedzi, bardzo mocno przestrzegamy przed zaostrzaniem sporów. Przywódcy – niezależnie od tego, czy religijni, czy polityczni – mogą swoimi wypowiedziami dzielić, wykluczać, poniżać innych. To bardzo ważne, abyśmy umieli innych szanować – powiedział prezes Polskiej Rady Ekumenicznej podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami religii i wyznań obecnych w Polsce.

Spotkanie odbyło się 26 stycznia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wzięli w nim udział prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata, ministrowie kancelarii prezydenta, przedstawiciele wszystkich Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) z jej prezesem bp. Jerzym Samcem, a także przedstawiciele Kościołów Adwentystów Dnia Siódmego, Rzymskokatolickiego, Zielonoświątkowego, Aliansu Ewangelicznego, społeczności żydowskiej i muzułmańskiej.

Bardzo się cieszę z tego naszego drugiego spotkania noworocznego, które dla mnie ma zawsze niezwykłą, taką wspólnotową wymowę i jest także bardzo ważnym sygnałem dla całego naszego społeczeństwa, dla wszystkich, którzy żyją w Rzeczypospolitej, mając różne przekonania, mając różną wiarę – powiedział prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że dialog między religiami to nie jest w Polsce puste słowo. – Mamy w Polsce wielką tradycję ekumeniczną, mamy w Polsce setki lat, gdy różne religie wpływały na kształtowanie się tego, co nazywamy polską mentalnością, tego, co nazywamy naszą tożsamością, tego, co nazywamy także naszą kulturą – mówił. Przypomniał również, że na grobach ludzi, którzy ginęli za Polskę, można znaleźć zarówno krzyż, jak i półksiężyc czy gwiazdę Dawida.

W imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej głos zabrał jej prezes bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Podziękował prezydentowi za udział w uroczystościach Kościołów członkowskich PRE. – Obecność pana prezydenta jest dla nas bardzo ważna, ponieważ jest sygnałem dla nas, ale także dla wszystkich Polaków, dla całego społeczeństwa, że Kościoły mniejszościowe są integralną częścią społeczeństwa. A slogan: „Polak równa się katolik” nie jest do końca prawdziwy – podkreślił. Podziękował również prezydentowi za patronat na centralnymi obchodami jubileuszu 500 lat reformacji. Przypomniał, że trzy sejmiki wojewódzkie ogłosiły rok 2017 Rokiem Reformacji w swoich regionach. Wyraził też ubolewanie, że prawidłowo zgłoszony wniosek do sejmu o ogłoszenie Roku Reformacji w całej Polsce nie został nawet procedowany w komisji sejmowej. – Całkowite pominięcie tego wniosku bez rozpatrzenia narusza nasze prawa – powiedział.

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej wyraził też zaniepokojenie z powodu narastającej radykalizacji w społeczeństwie. – Bylibyśmy niezwykle zobowiązani panu prezydentowi – i obiecujemy wsparcie w tej kwestii – gdyby w zdecydowany sposób zwrócił uwagę osobom zajmującym ważne pozycje w społeczeństwie, zwłaszcza politykom i dziennikarzom, aby nie ulegali emocjom, aby bardzo mocno ważyli wypowiadane słowa – stwierdził. Wyraził też marzenie, aby przywódcy potrafili zachęcać do otwartości i przyjmowania innych ludzi. – I aby wykluczali mowę, która kogoś wyklucza czy rani. Jako Kościoły mniejszości, które czasami same odczuwają skutki nieodpowiedzialnych zachowań czy wypowiedzi, bardzo mocno przestrzegamy przed zaostrzaniem sporów. Przywódcy – niezależnie od tego, czy religijni, czy polityczni – mogą swoimi wypowiedziami dzielić, wykluczać, poniżać innych. To bardzo ważne, abyśmy umieli innych szanować – podkreślił bp Samiec.

Podczas spotkania krótkie przemówienia wygłosili również przewodniczący rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

mk

 

Zobacz: nagranie wideo ze spotkania

Czytaj: przemówienie prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim pdf

 

Fotorelacja ze spotkania (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie ponosi odpowiedzialności za dalsze ponowne wykorzystywanie informacji