Spotkanie Komisji ds. Dialogu KEP i PRE
W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu… Czytaj więcej
Po katastrofie lotniczej rządowego samolotu pod Smoleńskiem cały świat śle do Polski kondolencje. Słowa współczucia przekazują również przedstawiciele polskich Kościołów i organizacji ekumenicznych.
W sobotę, 10 kwietnia, pod Smoleńskiem w zachodniej Rosji rozbił się rządowy samolot. Na pokładzie był prezydent Polski oraz blisko stu przedstawicieli różnych środowisk życia społecznego w Polsce. Nikt nie przeżył katastrofy (pisaliśmy o tym tutaj).
Na wieść o tragedii obradujący właśnie w Warszawie Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego) skrócił swoją sesję. Członkowie Synodu przyjęli oświadczenie Kościoła w obliczu katastrofy. „Jako członkowie najwyższego gremium polskich luteran, którzy w tej tragedii także utracili znakomitego człowieka i duchownego, wyrażamy prawdziwy szacunek dla dokonań wszystkich tak nagle powołanych do Pana Współobywateli. (…) W imię pamięci i szacunku dla ofiar, świadomi, iż Powołujący Bóg działa zgodnie z Jego wolą, oświadczamy, że uczynimy wszystko, aby w codziennej aktywności społeczność luteran dawała świadectwo, że odejście naszych Sióstr i Braci nie było bezcelowe. Łączymy się nie tylko w obliczu tragedii, ale działajmy razem w budowaniu tego, co Ojczyźnie jest potrzebne” – czytamy w oświadczeniu.
Oświadczenie po katastrofie wydali również najwyżsi przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. „Łączymy się w bólu z rodzinami tych, którzy zginęli, ich przyjaciółmi i wszystkimi rodakami pogrążonymi w żałobie. W tym dramatycznym momencie polskiej historii wznosimy nasze modlitwy do Pana ludzkich losów, aby pocieszył tych, którzy cierpią z powodu utraty najbliższych im osób, oraz aby dał siłę naszemu narodowi przetrwać godnie ten trudny okres, bez względu na różnice nas dzielące” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez biskupa Kościoła Marka Izdebskiego, prezesa Konsystorza dr. Witolda Brodzińskiego oraz prezesa Synodu Zdenka Matysa.
W imieniu Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego oświadczenie w obliczu katastrofy wydał zwierzchnik tego Kościoła bp Edward Puślecki. „Przez to nagłe odejście ludzi tak ważnych dla politycznego, wojskowego, społecznego i ekumenicznego życia w naszym kraju, Bóg ciężko nas doświadczył. Modlimy się o siłę wytrwania w ciężkiej godzinie próby wiary i chrześcijańskiej nadziei. Nie pojmujemy sensu tej tragedii. Płaczemy z płaczącymi, by wraz z całym naszym narodem dać wyraz głębokiemu przeświadczeniu, że po tej tragedii życie każdego z nas musi ulec zmianie ku lepszemu, gdyż nie znamy dnia ani godziny” – napisał.
W swoim liście kondolencyjnym Prawosławny Metropolita Warszawy i całej Polski Sawa napisał: „Wspaniali Synowie i Córki Rzeczypospolitej złożyli Swe życie na narodowym ołtarzu. (…) Nigdy o nich nie zapomnimy. Łączę się w bólu z Rodzinami śp. Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Wszystkich, Których Pan powołał do Siebie 10 kwietnia br. Wśród ofiar katyńskiej tragedii jest też nasz brat w biskupstwie arcybiskup Miron, Prawosławny Ordynariusz WP. Rozumiem ten ból, bo sam go doświadczam. Odszedł do wieczności mój wychowanek. Otuchę odnajdujemy w słowach naszego Zbawiciela: ‘Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie’ J.11,25. Wierzę, że słowa te w sposób szczególny dotyczą naszych Braci, Których nagłą stratę dziś opłakujemy”.
Kondolencje w imieniu Kościoła Chrześcijan Baptystów przekazał jego zwierzchnik prezbiter Gustaw Cieślar. „Łączymy się (…) w bólu i smutku z cierpiącymi oraz modlimy się o pokrzepienie od Boga w tej niezwykle trudnej chwili, którą dane jest obecnie przeżywać naszej ukochanej Ojczyźnie. Zapewniamy również o wsparciu modlitewnym w intencji zachowania pokoju dla naszego narodu i mądrości dla jego przywódców” – czytamy w jego liście kondolencyjnym.
Swoje wyrazy współczucia przekazał również zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów bp M. Ludwik Jabłoński. „Łączę się w modlitwie, polecając Bogu dusze wszystkich, którzy zginęli w tym tragicznym wypadku. Wieczny odpoczynek, racz Im dać Panie” – napisał.
Oświadczenie w obliczu katastrofy przyjęło prezydium Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. „Kościół katolicki w Polsce jednoczy się w tym trudnym momencie z Rodakami w Kraju i na obczyźnie w trosce o Ojczyznę, gorąco polecając jej losy Bożej Opatrzności. Każde polskie serce przepełnione jest dzisiaj żalem i bólem. Ale szczególne współczucie wyrażamy rodzinom i przyjaciołom tych, którzy zginęli na pokładzie samolotu” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez abp. Józefa Michalika, abp. Stanisława Gądeckiego oraz bp. Stanisława Budzika.
– W tym najczarniejszym dla powojennej Polski dniu – tragicznej śmierci w wypadku lotniczym pod Smoleńskiem Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz 94 innych pasażerów i członków załogi samolotu prezydenckiego – wyznawcy i kierownictwo Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej łączą się w bólu i modlitwie z rodzinami ofiar tej ogólnonarodowej tragedii – powiedział Paweł Lazar, przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.
„Chylimy czoła wobec pamięci o naszych Przywódcach. Zginęli służąc Ojczyźnie. Brakuje słów, by wyrazić pustkę i wstrząs. W szczególny sposób łączymy się w bólu z rodzinami, które utraciły swoich bliskich. Kiedy chwieją się posady naszej ziemskiej egzystencji, Nasz Bóg pozostaje skałą niewzruszoną. W tym trudnym momencie szukajmy Bożego oblicza, by wstawiać się za Polską, naszą Ojczyzną” – napisał w swoim oświadczeniu bp Marek Kamiński, zwierzchnik Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce.
Oświadczenie wydała również Rada Krajowa Wspólnoty Kościołów Chrystusowych. „Szczególnie polecamy w naszych modlitwach i myślach członków rodzin i wszystkich najbliższych ofiar tragedii. W tym najtrudniejszym dla nich czasie właśnie Oni muszą odczuć naszą ludzką solidarność i serdeczność. Ich ból jest naszym bólem, a ich strata naszą stratą. Poglądy polityczne, sprawowana funkcja, a nawet przynależność wyznaniowa są bez znaczenia gdy łączy nas współczucie i poczucie narodowej jedności” – czytamy w oświadczeniu.
Słowa współczucia przekazało Towarzystwo Biblijne w Polsce. „Wstrząśnięci straszną katastrofą i tragiczną śmiercią w niej dziewięćdziesięciu sześciu naszych Rodaków, korzymy się przed Bożym Majestatem i łączymy w bólu i żałobie z Rodzinami Ofiar oraz wszystkimi środowiskami, które straciły swoich wybitnych przedstawicieli” – czytamy w kondolencjach tej ekumenicznej organizacji.
W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu… Czytaj więcej
Rozpoczyna się adwent – okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, który… Czytaj więcej
W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej… Czytaj więcej