Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Słowa współczucia Kościołów w Polsce

11 kwietnia 2010

Po katastrofie lotniczej rządowego samolotu pod Smoleńskiem cały świat śle do Polski kondolencje. Słowa współczucia przekazują również przedstawiciele polskich Kościołów i organizacji ekumenicznych.

W sobotę, 10 kwietnia, pod Smoleńskiem w zachodniej Rosji rozbił się rządowy samolot. Na pokładzie był prezydent Polski oraz blisko stu przedstawicieli różnych środowisk życia społecznego w Polsce. Nikt nie przeżył katastrofy (pisaliśmy o tym tutaj).

Na wieść o tragedii obradujący właśnie w Warszawie Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego) skrócił swoją sesję. Członkowie Synodu przyjęli oświadczenie Kościoła w obliczu katastrofy. „Jako członkowie najwyższego gremium polskich luteran, którzy w tej tragedii także utracili znakomitego człowieka i duchownego, wyrażamy prawdziwy szacunek dla dokonań wszystkich tak nagle powołanych do Pana Współobywateli. (…) W imię pamięci i szacunku dla ofiar, świadomi, iż Powołujący Bóg działa zgodnie z Jego wolą, oświadczamy, że uczynimy wszystko, aby w codziennej aktywności społeczność luteran dawała świadectwo, że odejście naszych Sióstr i Braci nie było bezcelowe. Łączymy się nie tylko w obliczu tragedii, ale działajmy razem w budowaniu tego, co Ojczyźnie jest potrzebne” – czytamy w oświadczeniu.

Oświadczenie po katastrofie wydali również najwyżsi przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. „Łączymy się w bólu z rodzinami tych, którzy zginęli, ich przyjaciółmi i wszystkimi rodakami pogrążonymi w żałobie. W tym dramatycznym momencie polskiej historii wznosimy nasze modlitwy do Pana ludzkich losów, aby pocieszył tych, którzy cierpią z powodu utraty najbliższych im osób, oraz aby dał siłę naszemu narodowi przetrwać godnie ten trudny okres, bez względu na różnice nas dzielące” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez biskupa Kościoła Marka Izdebskiego, prezesa Konsystorza dr. Witolda Brodzińskiego oraz prezesa Synodu Zdenka Matysa.

W imieniu Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego oświadczenie w obliczu katastrofy wydał zwierzchnik tego Kościoła bp Edward Puślecki. „Przez to nagłe odejście ludzi tak ważnych dla politycznego, wojskowego, społecznego i ekumenicznego życia w naszym kraju, Bóg ciężko nas doświadczył. Modlimy się o siłę wytrwania w ciężkiej godzinie próby wiary i chrześcijańskiej nadziei. Nie pojmujemy sensu tej tragedii. Płaczemy z płaczącymi, by wraz z całym naszym narodem dać wyraz głębokiemu przeświadczeniu, że po tej tragedii życie każdego z nas musi ulec zmianie ku lepszemu, gdyż nie znamy dnia ani godziny” – napisał.

W swoim liście kondolencyjnym Prawosławny Metropolita Warszawy i całej Polski Sawa napisał: „Wspaniali Synowie i Córki Rzeczypospolitej złożyli Swe życie na narodowym ołtarzu. (…) Nigdy o nich nie zapomnimy. Łączę się w bólu z Rodzinami śp. Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Wszystkich, Których Pan powołał do Siebie 10 kwietnia br. Wśród ofiar katyńskiej tragedii jest też nasz brat w biskupstwie arcybiskup Miron, Prawosławny Ordynariusz WP. Rozumiem ten ból, bo sam go doświadczam. Odszedł do wieczności mój wychowanek. Otuchę odnajdujemy w słowach naszego Zbawiciela: ‘Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie’ J.11,25. Wierzę, że słowa te w sposób szczególny dotyczą naszych Braci, Których nagłą stratę dziś opłakujemy”.

Kondolencje w imieniu Kościoła Chrześcijan Baptystów przekazał jego zwierzchnik prezbiter Gustaw Cieślar. „Łączymy się (…) w bólu i smutku z cierpiącymi oraz modlimy się o pokrzepienie od Boga w tej niezwykle trudnej chwili, którą dane jest obecnie przeżywać naszej ukochanej Ojczyźnie. Zapewniamy również o wsparciu modlitewnym w intencji zachowania pokoju dla naszego narodu i mądrości dla jego przywódców” – czytamy w jego liście kondolencyjnym.

Swoje wyrazy współczucia przekazał również zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów bp M. Ludwik Jabłoński. „Łączę się w modlitwie, polecając Bogu dusze wszystkich, którzy zginęli w tym tragicznym wypadku. Wieczny odpoczynek, racz Im dać Panie” – napisał.

Oświadczenie w obliczu katastrofy przyjęło prezydium Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. „Kościół katolicki w Polsce jednoczy się w tym trudnym momencie z Rodakami w Kraju i na obczyźnie w trosce o Ojczyznę, gorąco polecając jej losy Bożej Opatrzności. Każde polskie serce przepełnione jest dzisiaj żalem i bólem. Ale szczególne współczucie wyrażamy rodzinom i przyjaciołom tych, którzy zginęli na pokładzie samolotu” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez abp. Józefa Michalika, abp. Stanisława Gądeckiego oraz bp. Stanisława Budzika.

W tym najczarniejszym dla powojennej Polski dniu – tragicznej śmierci w wypadku lotniczym pod Smoleńskiem Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz 94 innych pasażerów i członków załogi samolotu prezydenckiego – wyznawcy i kierownictwo Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej łączą się w bólu i modlitwie z rodzinami ofiar tej ogólnonarodowej tragedii – powiedział Paweł Lazar, przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

„Chylimy czoła wobec pamięci o naszych Przywódcach. Zginęli służąc Ojczyźnie. Brakuje słów, by wyrazić pustkę i wstrząs. W szczególny sposób łączymy się w bólu z rodzinami, które utraciły swoich bliskich. Kiedy chwieją się posady naszej ziemskiej egzystencji, Nasz Bóg pozostaje skałą niewzruszoną. W tym trudnym momencie szukajmy Bożego oblicza, by wstawiać się za Polską, naszą Ojczyzną” – napisał w swoim oświadczeniu bp Marek Kamiński, zwierzchnik Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce.

Oświadczenie wydała również Rada Krajowa Wspólnoty Kościołów Chrystusowych. „Szczególnie polecamy w naszych modlitwach i myślach członków rodzin i wszystkich najbliższych ofiar tragedii. W tym najtrudniejszym dla nich czasie właśnie Oni muszą odczuć naszą ludzką solidarność i serdeczność. Ich ból jest naszym bólem, a ich strata naszą stratą. Poglądy polityczne, sprawowana funkcja, a nawet przynależność wyznaniowa są bez znaczenia gdy łączy nas współczucie i poczucie narodowej jedności” – czytamy w oświadczeniu.

Słowa współczucia przekazało Towarzystwo Biblijne w Polsce. „Wstrząśnięci straszną katastrofą i tragiczną śmiercią w niej dziewięćdziesięciu sześciu naszych Rodaków, korzymy się przed Bożym Majestatem i łączymy w bólu i żałobie z Rodzinami Ofiar oraz wszystkimi środowiskami, które straciły swoich wybitnych przedstawicieli” – czytamy w kondolencjach tej ekumenicznej organizacji.