Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Siedem tygodni „bez” i „z”

25 marca 2011

Po raz kolejny ruszyła akcja „7 tygodni bez”, będąca częścią projektu „Prawdziwe święta”, zainicjowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Celem akcji jest świadome przeżywanie okresu poprzedzającego Wielkanoc, zwanego w katolicyzmie i prawosławiu wielkim postem, a w protestantyzmie czasem pasyjnym. Organizatorzy zachęcają do odsunięcia na bok spraw nieistotnych i refleksji nad życiem, wartościami, sensem cierpienia, a przede wszystkim znaczeniem ofiary Chrystusa na krzyżu.

„7 tygodni bez” ma skłonić do: przeanalizowania swoich przyzwyczajeń; zrezygnowania z ulubionych „grzeszków“, takich jak kofeina, nikotyna, słodycze; wyjaśnienia, co naprawdę decyduje o jakości życia; stworzenia miejsca na zmiany; rozwijania perspektyw; solidaryzowania się z innymi poprzez rezygnację z czegoś.

W akcji podkreśla się, że tam, gdzie jest miejsce na rezygnację, jest też miejsce na coś nowego. „Post to nie tylko dobrowolne powstrzymanie się od jedzenia pewnych pokarmów (np. mięsa), przez określony czas. Ale to także rezygnacja z przyzwyczajeń, jak również otwarcie się na nowe doświadczenia, wkroczenie w nowy etap życia” – napisali na stronie internetowej akcji jej organizatorzy. Ma więc to być siedem tygodni zarówno „bez” czegoś, jak też „z” czymś.

Zachęca się do studiowania Biblii i modlitwy, a także do podejmowania indywidualnych postanowień pasyjnych.

Materiały pomocne w uczestnictwie w tym projekcie można znaleźć na stronie internetowej akcji www.7bez.pl.