Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Rok Kalwina

24 czerwca 2009

W 2009 roku we wszystkich parafiach Kościoła Ewangelicko-Reformowanego został zainaugurowany Rok Kalwina 2009 z okazji przypadającej w tym roku 500. rocznicy urodzin reformatora.

Jan Kalwin, szesnastowieczny reformator Kościoła, urodził się 10 lipca 1509 r. Uroczystości Roku Kalwina 2009 obchodzi cały świat ewangelicko-reformowany organizując różne spotkania, wydając publikacje, popularyzując życie i dzieło reformatora.

Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce planuje uczcić rocznicę poprzez m.in. zorganizowanie 14 października we współpracy z Chrześcijańską Akademią Teologiczną w Warszawie międzynarodowej sesji naukowej, wydając kilka książek, organizując wystawy (m.in. w Muzeum Woli w Warszawie). Planowany jest również koncert chóru parafii warszawskiej, który wykona utwory z „Psałterza Genewskiego” Jana Kalwina.

Serwis internetowy www.kalwin2009.pl jest polskim źródłem informacji dotyczącym tegorocznych obchodów Roku Kalwina.

Z okazji tego jubileuszu specjalne serwisy internetowe przygotowały również Światowy Alians Kościołów Reformowanych (www.calvin09.org) oraz Kościół Ewangelicki w Niemczech (www.calvin.de). Celem tych witryn jest nie tylko informowanie o bieżących wydarzeniach kulturalnych i religijnych związanych z Janem Kalwinem, ale również popularyzowanie jego myśli.