Rekolekcje dla małżeństw mieszanych wyznaniowo
26 lutego 2021
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce i Archidiecezja Łódzka Kościoła Rzymskokatolickiego zapraszają na rekolekcje dla małżeństw i rodzin mieszanych wyznaniowo. „Takie związki z wielu powodów zasługują na to, żeby je dostrzec i docenić, ale także wspomóc modlitwą i opieką duszpasterską” – podkreślają organizatorzy.
Zaproszenie do udziału w rekolekcjach jest adresowane do osób, dla których wierność Bogu, ale także wierność Kościołowi, do którego należą, stanowi szczególny imperatyw. Organizatorami rekolekcji są Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce i Archidiecezja Łódzka Kościoła Rzymskokatolickiego, a zaproszenie do udziału w nich przyjęli ordynariusz rzymskokatolickiej Archidiecezji Łódzkiej abp Grzegorz Ryś oraz zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec. Rekolekcje są zaplanowane na kwiecień i będą dostępne dla uczestników również online. Szczegóły podane zostaną w późniejszym terminie.
Lepszemu rozpoznaniu problemów, z jakimi na co dzień mierzą się małżeństwa i rodziny mieszane wyznaniowo, oraz oczekiwań tych rodzin służy ankieta adresowana zarówno do współmałżonków, jak i do dzieci (także dorosłych), rodziców osób w takich związkach czy innych ich bliskich. Ankieta ta jest anonimowa i można ją wypełnić do 15 marca. Jest dostępna tutaj.
Organizatorzy zachęcają także do podzielania się swoimi dłuższymi przemyśleniami w formie pisemnej lub filmowej, które przesyłać można na adres e-mail: malzenstwa.mieszane@gmail.com. Za zgodą zainteresowanych niektóre z nich zostaną wykorzystane w trakcie rekolekcji.
„Licząc na przyjęcie zaproszenia wierzymy, że budowanie wzajemnej miłości między małżonkami i członkami rodzin mieszanych wyznaniowo jest także drogą do budowania miłości między chrześcijanami i Kościołami w Polsce i na świecie oraz wypełnieniem modlitwy naszego Zbawiciela: »Aby wszyscy byli jedno« (J 17, 21)” – podkreślają organizatorzy rekolekcji.
Zwracają też uwagę, że małżeństwa mieszane wyznaniowo z wielu powodów zasługują na to, żeby je dostrzec i docenić oraz wspomóc modlitwą i opieką duszpasterską. W 2011 r. Komisja ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej przyjęła projekt dokumentu „Małżeństwo chrześcijańskie osób o różnej przynależności wyznaniowej. Deklaracja Kościołów w Polsce na początku Trzeciego Tysiąclecia” (pisaliśmy o tym tutaj). Jesienią tego samego roku Konferencja Episkopatu Polski zaakceptowała tekst i przekazała do aprobaty Watykanu (pisaliśmy o tym tutaj). Decyzji nie ma do dziś.