Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Prezes PRE na spotkaniu z władzami UE

31 maja 2013

W Brukseli odbyło się doroczne spotkanie przedstawicieli religii z całej Europy z najwyższymi władzami Unii Europejskiej. Dyskutowano o tym, jak sprawić, by Europa była bliższa obywatelom.

Spotkanie miało miejsce 30 maja w brukselskiej siedzibie głównej Komisji Europejskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, judaizmu, islamu i hinduizmu. Wśród nich znaleźli się m.in. prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz oraz prezydent Konferencji Kościołów Europejskich metropolita Emanuel. Ze strony władz UE obecni byli m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego László Surján.

Motto spotkania brzmiało: „Obywatel w centrum europejskiego projektu w czasach zmian”. Taka tematyka jest związana z obchodzonym w 2013 r. Europejskim Rokiem Obywateli. Uczestnicy spotkania zastanawiali się, jak przybliżyć współczesną Europę jej mieszkańcom.

José Manuel Barroso zachęcał przedstawicieli religii do aktywnego udziału w debacie publicznej toczącej się w ramach Europejskiego Roku Obywateli. – W chwili, gdy dokładamy wszelkich starań, aby wyprowadzić Europę z kryzysu gospodarczego, oczywiste jest, że musimy również stawić czoła innemu kryzysowi: kryzysowi zaufania i kryzysowi wartości. Obywatele znowu muszą zająć centralne miejsce w naszym wspólnym projekcie integracji europejskiej. Dlatego musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego powinniśmy działać wspólnie, jako Unia. Jestem przekonany, że aktywny udział wspólnot religijnych ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia tego przedsięwzięcia. Przywódcy religijni, których zaprosiłem na dzisiejsze spotkanie, mogą wnieść istotny wkład do ogólnoeuropejskiej debaty na temat przyszłości Europy – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej.

To już dziewiąte tego typu spotkanie przedstawicieli religii i Unii Europejskiej. José Manuel Barroso zapoczątkował je w 2005 r. Dzięki Traktatowi Lizbońskiemu z 2009 r. zapis dotyczący otwartego, przejrzystego i regularnego dialogu z Kościołami, wspólnotami religijnymi oraz organizacjami światopoglądowymi i niewyznaniowymi trafił do prawa pierwotnego (art. 17 Traktatu o Funkcjonowaniu UE). Poza regularnymi seminariami z różnymi partnerami co roku w Komisji Europejskiej odbywa się jedno spotkanie na wysokim szczeblu z przywódcami religijnymi (wiosną) i jedno z przedstawicielami organizacji światopoglądowych i niewyznaniowych (jesienią).

źródło: europa.eu